Apple-ը Google-ին 20 մլրդ դոլար է վճարել
IPhone-ի, iPad-ի և շատ այլ սարքերի կանխադրված որոնիչի գինը, ըստ երևույթին, բարձրացել է: Google-ի դեմ ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի հակամենաշնորհային գործի վերաբերյալ վերջերս հրապարակված դատական փաստաթղթերում ասվում է, որ տեխնոլոգիական հսկան 2022թ. վճարել է ավելի քան 20 միլիարդ դոլար՝ Apple-ի Safari բրաուզերում կանխադրված որոնիչի դերը ամրապնդելու համար:
Դա առնվազն 2 միլիարդ դոլարով ավել է, քան Google-ի կողմից Apple-ին վճարած գինը 2021 թվականին: Դատական փաստաթղթերի համաձայն՝ Google-ն այդ տարի Apple-ին վճարել է մոտ 18 միլիարդ դոլար՝ ամսական գերազանցելով 1 միլիարդ դոլարը:

Apple paid Google $20 billion
The price of the default search engine for the iPhone, iPad, and many other devices has increased, and recently released court documents in the US Justice Department's antitrust case against Google state that the tech giant will pay more than $20 billion to consolidate its role as the default search engine in Apple's Safari browser.
That's at least $2 billion more than the price Google paid Apple in 2021. According to court filings, Google paid Apple about $18 billion that year, more than $1 billion monthly.