Հայաստանի և Կանադայի արտգործնախարարները քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր
Մայիսի 8-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույցը է Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլիի հետ։ Քննարկվել են տարածաշրջանային հարցեր։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ, այդ թվում՝ սահմանազատման գործընթացում վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով տարածքային ամբողջականության սկզբունքին ու 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրին հստակ հանձնառության կարևորությունը։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում կայուն տնտեսական զարգացման հեռանկարներին՝ ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման հարցում ՀՀ շահագրգռվածությունը և ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի կյանքի կոչմամբ ընձեռնվող հնարավորությունները։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ծրագրի հիմքում դրված՝ ինքնիշխանության, ազգային իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության առանցքային սկզբունքները։ Անդրադարձ է կատարվել նաև մարդասիրական բնույթի հարցերի։

Министры иностранных дел Армении и Канады обсудили региональные вопросы
8 мая министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Канады Мелани Джоли. Обсуждались региональные вопросы.
Мирзоян представил последние события в направлении урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе процесс делимитации границы, подчеркнув важность четкой приверженности принципу территориальной целостности и Алма-Атинской декларации.
Он подчеркнул заинтересованность в разблокировании региональных коммуникаций и возможности, которые дает реализация разработанного Правительством Армении проекта «Перекресток мира».
Арарат Мирзоян подчеркнул ключевые принципы суверенитета, национальной юрисдикции, взаимности и равенства, которые лежат в основе проекта.