Հայաստանի և Կանադայի արտգործնախարարները քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր
Մայիսի 8-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույցը է Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլիի հետ։ Քննարկվել են տարածաշրջանային հարցեր։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ, այդ թվում՝ սահմանազատման գործընթացում վերջին զարգացումները՝ ընդգծելով տարածքային ամբողջականության սկզբունքին ու 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրին հստակ հանձնառության կարևորությունը։
Անդրադառնալով Հարավային Կովկասում կայուն տնտեսական զարգացման հեռանկարներին՝ ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման հարցում ՀՀ շահագրգռվածությունը և ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի կյանքի կոչմամբ ընձեռնվող հնարավորությունները։
Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ծրագրի հիմքում դրված՝ ինքնիշխանության, ազգային իրավազորության, փոխադարձության և հավասարության առանցքային սկզբունքները։ Անդրադարձ է կատարվել նաև մարդասիրական բնույթի հարցերի։

The foreign ministers of Armenia and Canada discussed regional issues
On May 8, RA Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan spoke with Canada's Minister of Foreign Affairs Melanie Jolie about regional issues.
Minister Mirzoyan presented the latest developments regarding the regulation of relations between Armenia and Azerbaijan, including the border demarcation process, emphasizing the principle of territorial integrity and the 1991 importance of a clear commitment to the Declaration of Alma-Ata.
Referring to the prospects of sustainable economic development in the South Caucasus, the head of the RA Foreign Ministry emphasized RA's interest in unblocking regional channels and the opportunities provided by implementing the "Crossroads of Peace" project developed by the RA government.
Ararat Mirzoyan emphasized the critical principles of sovereignty, national jurisdiction, reciprocity, and equality, which are the basis of the program. Reference was also made to issues of a humanitarian nature.