Տեղի է ունեցել Փաշինյան-Բլինքեն հեռախոսազրույց․ ի՞նչ հարցեր են քննարկվել
Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցն ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին, ապրիլի 5-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպմանը, ինչպես նաև Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը գոհունակություն է արտահայտել Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացման առիթով: Վարչապետը կարևորել է նաև ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների ի կատար ածումը՝ ընդգծելով, որ այդ պայմանավորվածություններն արտահայտված են հանդիպմանը հաջորդած մամուլի հաղորդագրության մեջ, և հանդիպումը որևէ գաղտնի օրակարգ չի ունեցել:
Վարչապետ Փաշինյանը նաև դրական է արտահայտվել Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ Տավուշի մարզի Ոսկեպար, Կիրանց և Բերքաբեր գյուղերի բնակիչների մտահոգությունները հասկանալի են, և ամեն ինչ կարվի նրանց լեգիտիմ մտահոգությունները հասցեագրելու համար:
Զրուցակիցներն ընդգծել են 2022թ. հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի քառակողմ հանդիպման ժամանակ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կարևորությունը Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի համատեքստում: Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության ճանաչումը, ինչպես նաև նույն հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի իրականացումը բացում է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ճանապարհը:
Քննարկվել է նաեւ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը: Վարչապետ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ այն արտահայտում է 2023թ. հուլիսին Բրյուսելում ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և իր պայմանավորվածություններն առ այն, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաները պետք է բացվեն երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության հիման վրա, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքով: Այս պայմանավորվածություններն արտահայտված են նախագահ Միշելի՝ վերոնշյալ հանդիպմանը հաջորդած հայտարարությունում:

Состоялся телефонный разговор Пашиняна и Блинкена. Какие вопросы обсуждались?
Состоялся телефонный разговор премьер-министра Никола Пашиняна с государственным секретарем США Энтони Блинкеном.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся повестки двусторонних отношений Армения-США, состоявшейся 5 апреля в Брюсселе встречи, а также армяно-азербайджанского мирного процесса.
Премьер-министр Пашинян выразил удовлетворение активизацией двусторонних отношений Армения-США. Премьер-министр также подчеркнул важность реализации достигнутых в Брюсселе 5 апреля договоренностей, подчеркнув, что эти договоренности отражены в опубликованном по итогам встречи пресс-релизе, и встреча не имела какой-либо секретной повестки.
Премьер-министр Пашинян также позитивно отозвался о процессе делимитации государственной границы между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что обеспокоенность жителей сел Воскепар, Киранц и Беркабер Тавушской области понятна, и будет сделано все для решения их легитимных опасений.
Собеседники подчеркнули важность достигнутых 6 октября 2022 года в ходе четырехсторонней встречи в Праге договоренностей в контексте мирного процесса между Арменией и Азербайджаном. Признание Арменией и Азербайджаном территориальной целостности и суверенитета друг друга на основе Алма-Атинской декларации, а также осуществление процесса делимитации и демаркации на основе той же декларации открывают путь к подписанию мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
Был также обсужден проект “Перекресток мира”. Премьер-министр еще раз подчеркнул, что проект отражает достигнутые председателем Европейского совета Шарлем Мишелем, президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном в июле 2023 года в Брюсселе договоренности о том, что региональные коммуникации должны быть открыты на основе суверенитета и юрисдикции стран, по принципу равенства и взаимности. Эти договоренности отражены в заявлении председателя Мишеля по итогам вышеупомянутой встречи.