Տեղի է ունեցել Փաշինյան-Բլինքեն հեռախոսազրույց․ ի՞նչ հարցեր են քննարկվել
Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցն ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին, ապրիլի 5-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպմանը, ինչպես նաև Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին վերաբերող հարցեր:
Վարչապետ Փաշինյանը գոհունակություն է արտահայտել Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների ակտիվացման առիթով: Վարչապետը կարևորել է նաև ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների ի կատար ածումը՝ ընդգծելով, որ այդ պայմանավորվածություններն արտահայտված են հանդիպմանը հաջորդած մամուլի հաղորդագրության մեջ, և հանդիպումը որևէ գաղտնի օրակարգ չի ունեցել:
Վարչապետ Փաշինյանը նաև դրական է արտահայտվել Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ Տավուշի մարզի Ոսկեպար, Կիրանց և Բերքաբեր գյուղերի բնակիչների մտահոգությունները հասկանալի են, և ամեն ինչ կարվի նրանց լեգիտիմ մտահոգությունները հասցեագրելու համար:
Զրուցակիցներն ընդգծել են 2022թ. հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի քառակողմ հանդիպման ժամանակ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների կարևորությունը Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի համատեքստում: Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության ճանաչումը, ինչպես նաև նույն հռչակագրի հիման վրա սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի իրականացումը բացում է Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ճանապարհը:
Քննարկվել է նաեւ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը: Վարչապետ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ այն արտահայտում է 2023թ. հուլիսին Բրյուսելում ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և իր պայմանավորվածություններն առ այն, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաները պետք է բացվեն երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության հիման վրա, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքով: Այս պայմանավորվածություններն արտահայտված են նախագահ Միշելի՝ վերոնշյալ հանդիպմանը հաջորդած հայտարարությունում:

A telephone conversation between Pashinyan and Blinken took place. What issues were discussed?
Prime Minister Nikol Pashinyan had a phone conversation with US Secretary of State Anthony Blinken. The interlocutors discussed issues related to the agenda of Armenia-US bilateral relations, the April 5 meeting in Brussels, and the Armenia-Azerbaijan peace process.
Prime Minister Pashinyan expressed his satisfaction with the activation of Armenia-US bilateral relations. The prime minister also emphasized the implementation of the agreements reached in Brussels on April 5, stressing that these agreements were expressed in the press release following the meeting, and the meeting did not have any secret agenda.
Prime Minister Pashinyan also spoke positively about the process of demarcation of the Armenia-Azerbaijan state border, stressing that the concerns of the residents of Voskepar, Kirants, and Berkaber villages of Tavush region are understandable, and everything will be done to address their legitimate concerns.
The interlocutors emphasized the importance of the agreements reached during the quadrilateral meeting in Prague on October 6, 2022 in the context of the Armenia-Azerbaijan peace process. The recognition of each other's territorial integrity and sovereignty by Armenia and Azerbaijan based on the Alma-Ata Declaration, as well as the implementation of the process of demarcation and delimitation based on the same declaration, paves the way for the signing of the Armenia-Azerbaijan Peace Treaty.
The "Crossroads of Peace" project was also discussed. Prime Minister Pashinyan once again emphasized that it expresses the agreement of EU Council President Charles Michel, Azerbaijani President Ilham Aliyev and his own agreements in July 2023 in Brussels that regional communications should be opened based on the sovereignty and jurisdiction of countries, on the principle of equality and reciprocity. These arrangements are expressed in President Michel's statement following the above meeting.