Քիշնևի հանդիպման օրակարգում խաղաղության համաձայնագրի ստորագրում ներառված չէ. ԱԳՆ
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և մասնավորապես «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի շուրջ քննարկումները շարունակվում են: Ինչպես բազմիցս նշել ենք, հայկական կողմը պատրաստ կլինի համաձայնագրի ստորագրմանն այն պահին, երբ հասցեագրված կլինեն առանցքային խնդիրները»- Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը՝ անդրադառնալով  Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպան Լեյլա Աբդուլաևայի հայտարարությանը։
«Կարծում ենք դրանց շուրջ քննարկումները կշարունակվեն հունիսի 1-ին Քիշնևում Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում նախատեսվող հանդիպման ժամանակ և դրանից հետո: Քիշնևի հանդիպման օրակարգում նշյալ համաձայնագրի ստորագրում ներառված չէ»,- շեշտել է նա։
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպան Լեյլա Աբդուլաևան հույս էր հայտնել, որ Բաքուն և Երևանը հունիսի 1-ին Քիշնևում կայանալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի ժամանակ խաղաղության համաձայնագիր կստորագրեն:

Подписание мирного соглашения не включено в повестку встречи в Кишиневе. МИД
«Обсуждения по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном и, в частности, по соглашению «Об установлении мира и межгосударственных отношений» продолжаются. Как мы неоднократно отмечали, армянская сторона будет готова подписать соглашение в тот момент, когда будут решены ключевые вопросы", - сказала в беседе с Radar Armenia пресс-секретарь МИД РА Ани Бадалян, ссылаясь на заявление посла Азербайджана во Франции, Лейлы Абдулаевой.
«Мы считаем, что обсуждение будет продолжено во время встречи, запланированной в Кишиневе 1 июня в рамках Европейского политического сообщества, и после нее. Подписание указанного соглашения не включено в повестку кишиневской встречи ", - подчеркнул он.
Напомним , посол Азербайджана во Франции Лейла Абдулаева выразила надежду на то, что Баку и Ереван подпишут мирное соглашение в ходе саммита Европейского политического сообщества, который состоится 1 июня в Кишиневе.