Գործել հիմա՛՝ մեկ այլ լուրջ հակամարտություն կամ նույնիսկ էթնիկ զտումներ կանխելու համար. Ռասմուսենը պատերազմ է կանխատեսել Հարավային Կովկասում
2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը հստակ ցույց տվեց, որ Ադրբեջանը զգալի ռազմական առավելություն ունի Հայաստանի նկատմամբ՝ Ռուսաստանից, Թուրքիայից և Իսրայելից գնած զենքի շնորհիվ: Այս փաստը հաստատվեց անցյալ տարվա սեպտեմբերին, երբ Ադրբեջանը գրավեց Հայաստանի տարածքը, ներառյալ ռազմավարական դիրքերը Ջերմուկ քաղաքի վրա, ընդամենը երկու օր վերսկսված ռազմական գործողություններից հետո:
Քանի որ խաղաղության բանակցությունները փակուղի են մտել, ակնհայտ նախազգուշական նշաններ կան, որ Ադրբեջանը կարծում է, որ ռազմական միջոցներով կարող է ավելիին հասնել, քան բանակցություններով: Չի կարելի բացառել առաջիկա ամիսներին Հայաստանի վրա հարձակման վերսկսումը։
Այս մասին ծավալուն հոդվածով անդրադարձ է կատարել ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը «Project Syndicate»-ի կայքէջում:
«Քանի որ Ռուսաստանը չի կարողանում կամ չի ցանկանում օգնել, Եվրամիությունը պետք է մեծ դեր խաղա տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման գործում: Թե՛ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, թե՛ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ընդունել են դա և զգալի քաղաքական կապիտալ են ներդրել այս հարցում: Սեպտեմբերին ռազմական գործողությունների վերսկսումից հետո ԵՄ-ն քաղաքացիական առաքելություն է ուղարկել Հայաստան՝ Ադրբեջանի հետ սահմանին դիտարկելու համար:
Բայց դեռ շատ բան կա անելու։ ԵՄ առաքելությունը, որը ներկայումս տեղակայված է միայն Հայաստանի տարածքում, պետք է արագ ընդլայնվի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքը դիտարկելու համար:  Իհարկե, ԵՄ անզեն առաքելությունը չի կարող կանգնեցնել ռազմական գործողությունները, սակայն նրա ներկայության ընդլայնումը լրացուցիչ ճնշում կգործադրի Ադրբեջանի վրա, որպեսզի նա նախընտրի բանակցությունները ռազմական առճակատումից»,- գրել է Ռասմուսենը:
Ըստ հոդվածի, վերջին մեկ տարվա ընթացքում ԵՄ-ն ավելի ու ավելի սերտ տնտեսական կապեր է հաստատել Ադրբեջանի հետ՝ ռուսական գազից ու նավթից հրաժարվելու հետևանքով: Սակայն ԵՄ առաջնորդները պետք է Ալիևին հստակ հասկացնեն, որ նրան թույլ չեն տա անպատիժ գործել, և որ Եվրոպայի կարճաժամկետ առևտրային շահերը չեն գերազանցի նրա արժեքները կամ երկարաժամկետ շահերը Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության պահպանման գործում։
«Եթե Ադրբեջանը շարունակի անտեսել իր միջազգային պարտավորություններն ու միջազգային դատարանի իրավաբանորեն պարտադիր դատական որոշումները, ապա ստիպված կլինի բախվել քաղաքական ու տնտեսական հետևանքների հետ:
Հայաստանը զարգացող ժողովրդավարություն է չափազանց բարդ հարևանության մեջ։  Ռուսաստանի ազդեցության թուլացման պայմաններում Եվրոպան պետք է մեծ դեր խաղա տարածաշրջանում։ Գործել հիմա՝ մեկ այլ լուրջ հակամարտություն կամ նույնիսկ էթնիկ զտումներ կանխելու համար, սա բոլորի շահերից է բխում», իր հոդվածում գրել է ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարը:

Act now to prevent another serious conflict or even ethnic cleansing; Rasmussen predicted a war in the South Caucasus
The 2020 Nagorno-Karabakh war demonstrated that Azerbaijan has a significant military advantage over Armenia, thanks to the weapons it has purchased from Russia, Turkey, and Israel. This fact was confirmed in September last year when Azerbaijan captured Armenian territory, including strategic positions in Jermuk, after only two days of renewed hostilities.
With peace talks deadlocked, there are clear warning signs that Azerbaijan believes it can achieve more through military means than through negotiations. The resumption of the attack on Armenia in the coming months cannot be ruled out.
Former NATO Secretary General Anders Fogh Rasmussen addressed this in an extensive "Project Syndicate" article.
"Since Russia is unable or unwilling to help, the European Union must play a significant role in maintaining peace and stability in the region. European Council President Charles Michel and French President Emmanuel Macron have acknowledged this and invested considerable political capital. After resuming hostilities in September, the EU sent a civilian mission to Armenia to monitor the border with Azerbaijan.
But there is still much to do. The EU mission, which is currently based only on the territory of Armenia, should be rapidly expanded to cover the entire length of the Armenian-Azerbaijani border. Of course, the EU's unarmed mission cannot stop military operations, but broadening its presence will put additional pressure on Azerbaijan to prefer negotiations to military confrontation," Rasmussen wrote.
According to the article, over the past year, the EU has established closer economic ties with Azerbaijan due to giving up Russian gas and oil. But EU leaders must clarify to Aliyev that he will not be allowed to act with impunity and that Europe's short-term commercial interests will not outweigh its values or long-term interests in maintaining peace and stability in the South Caucasus.
"If Azerbaijan continues to ignore its international obligations and the legally binding judgments of the international court, it will have to face political and economic consequences.
Armenia is a developing democracy in a highly complex neighborhood. With Russia's influence weakening, Europe should play a significant role in the region. It is in everyone's interest to act now to prevent another severe conflict or even ethnic cleansing," the former NATO Secretary General wrote in his article.