Պահանջում ենք կազմակերպել տեղի ունեցած հանցագործության միջազգային անկախ հետաքննություն․ «Հանուն Հանրապետության»
«Հանուն Հանրապետության» կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով ադրբեջանական վերջին դիվերսիոն գործողություններին։
«Ս․թ․ Մարտի 5-ին Ադրբեջանից Արցախ մուտք գործած դիվերսիոն խումբը, հատելով 2020թ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված դիմակայության գիծը, Ռուսական խաղաղապահության գոտու սահմաններից ներս՝ կրակ է բացել Արցախի ոստիկանության մեքենայի ուղղությամբ, որի հետևանքով զոհվել է 3, իսկ վիրավորվել է 1 ոստիկան: Արցախի պաշտպանության բանակի ջանքերով դիվերսիոն խումբը հետ է շպրտվել Արցախի տարածքից:
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված այս հանցավոր գործողությունն ակնհայտորեն Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման հարցում Հայաստանի դիվանագիտական հաջողությունների և, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի հայտնի որոշման պատասխանն է: Փաստորեն, Ադրբեջանը չի պատրաստվում կատարել ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի որոշումը, եւ իր անընդունելի եւ ագրեսիվ դիրքորոշումը Բաքուն զուգորդում է կրակոցներով եւ սպանություններով։
Արցախի ոստիկանների գնդակահարությունը ՌԴ ԱԳ նախարարի Բաքու կատարած այցից անմիջապես հետո՝ ակնհայտորեն հրահանգվել է Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության և խրախուսվել Ռուսաստանի Դաշնության կողմից, որը փորձում է մի կողմից իրեն վերագրել միջազգային հանրության հետևողական ճնշման ներքո Արցախի և Արդբեջանի ներկայացուցիչների միջև սկսված երկխոսությունը, իսկ մյուս կողմից, խորացնելով հայ-ադրբեջանական թշնամանքը, ձգտում է այդ երկխոսությունը դարձնել հնարավորինս անարդյունք եւ բացառապես իր պահի հայեցողությունից մշտապես կախված, ինչպես նաև խոչընդոտել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ Բրյուսելում նախատեսվող հանդիպմանը: Մոսկվան Հարավային Կովկասում եւ Արցախի շուրջ զբաղված է քաոսի արտահանմամբ, որի նպատակն է շարունակել տարածաշրջանային հակամարտությունները սեփական ռեգիոնալ ազդեցությանը ծառայեցնելը, եւ դա վաղուց հայտնի մարտավարություն է:
Ադրբեջանի հերթական լկտի հանցագործությունն ի ցույց է դնում հետևյալ իրողությունները՝
- Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը հետևողականորեն խախտում են 2020թ.-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը. Ադրբեջանը, շրջափակելով Լաչինի միջանցքը, այժմ էլ նպատակադրված խախտում են Արցախում կրակի դադարեցման ռեժիմը, իսկ Ռուսաստանը չի կատարում եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնված խաղաղապահ գործառույթները;
- Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը, լինելով ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի անդամներ, տորպեդահարում են ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանի որոշման կատարումը և տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ԵԱՀԿ-ի ջանքերը՝ այդպիսով իրենց փաստացի դուրս դնելով միջազգային իրավակարգից,
- Ռուսաստանը, անուղղակիորեն նպաստելով Արցախում իրավիճակի սրմանը, ձգտում է Հայաստանին հետ պահել Արցախի հարցի միջազգայնացումից և վերադարձնել իր մոդերատորությամբ գործող հայ-ադրբեջանական բանակցային ձևաչափ, որը ծառայում է բացառապես Հայաստանից նորանոր զիջումներ կորզելուն:
Հանուն Հանրապետության կուսակցությունը խստորեն դատապարտում է ադրբեջանական ուժերի դիվերսիոն ներթափանցումն Արցախի տարածք և արցախցի ոստիկանների նկատմամբ հանցավոր ոտնձգությունը: Խորապես ցավակցում ենք երեք ոստիկանի մահը և շուտափույթ ապաքինում մաղթում արյունալի միջադեպում վիրավորված նրանց ծառայակցին:
Պահանջում ենք կազմակերպել տեղի ունեցած հանցագործության միջազգային անկախ հետաքննություն՝ անվանապես պարզելու կազմակերպիչներին և կատարողներին:
Փաստում ենք, որ ռուսական խաղաղապահ առաքելությունն Արցախում ոչ միայն սպառել է իրեն, այլև հիմքեր են ստեղծվել պնդելու, որ այն վերածվել է Ադրբեջանի հանցավոր գործողությունների ծխածածկույթի:
Հետևաբար, պահանջում ենք Հայաստանի իշխանությունից նոր թափով շարունակել Արցախ միջազգային փաստահավաք առաքելություն ուղարկելուն ուղղված ջանքերը՝ դրանով սկիզբ դնելով Արցախում ռուսական միանձնյա ներկայության ավարտին»:

Российская миротворческая миссия в Арцахе превратилась в дымовую завесу для преступной деятельности Азербайджана. «Во имя Республики»
Партия «Во имя Республики» выступила с заявлением в связи с последними диверсионными действиями Азербайджана.
"5 марта диверсионная группа, вошедшая в Арцах со стороны Азербайджана, перейдя линию противостояния, определенную Трехсторонней декларацией от 9 ноября 2020 года, в границах российской миротворческой зоны, открыла огонь в направлении полицейской машины Арцаха, а в результате чего 3 полицейских были убиты и 1 полицейский ранен. Усилиями Армии обороны Арцаха диверсионная группа была отброшена с территории Арцаха.
Эта преступная акция, развязанная Азербайджаном, явно является ответом на дипломатические успехи Армении в разблокировании Лачинского коридора и, в частности, на известное решение Международного суда ООН. Фактически Азербайджан не собирается выполнять решение международного суда ООН, и Баку сочетает свою неприемлемую и агрессивную позицию с перестрелками и убийствами.
Расстрел арцахских полицейских сразу после визита министра иностранных дел России в Баку был явно заказан высшим руководством Азербайджана и поощрялся Российской Федерацией, пытающейся приписать себе диалог между представителями Арцаха и Азербайджана в рамках постоянного давления международного сообщества, а с другой стороны, углубляя армяно-азербайджанскую неприязнь, стремясь сделать этот диалог как можно более бесплодным и всегда зависящим исключительно от усмотрения момента, а также мешая запланированной встрече лидеров Армении и Азербайджана в Брюсселе. Москва занимается экспортом хаоса на Южном Кавказе и вокруг Арцаха, целью которого является дальнейшее использование региональных конфликтов для собственного регионального влияния, и это давно известная тактика.
О другом наглом преступлении Азербайджана свидетельствуют следующие факты:
- Азербайджан и Россия последовательно нарушают трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года. Блокируя Лачинский коридор, Азербайджан сейчас целенаправленно нарушает режим прекращения огня в Арцахе, а Россия не выполняет миротворческие функции, взятые на себя трехсторонней декларацией;
- Азербайджан и Россия, являясь членами ООН и ОБСЕ, торпедируют выполнение решения Международного суда ООН и усилия ОБСЕ по установлению мира и стабильности в регионе, тем самым фактически исключая себя из международной правовой системы.
- Россия, косвенно способствуя обострению ситуации в Арцахе, стремится не допустить интернационализации Арцахского вопроса Арменией и вернуть армяно-азербайджанский переговорный формат под свою модерацию, которая служит исключительно для выбивания новых уступок со стороны Армении.
Партия Республики решительно осуждает диверсионное проникновение азербайджанских сил на территорию Арцаха и преступное преследование арцахских полицейских. Мы глубоко соболезнуем в связи со смертью трех полицейских и желаем скорейшего выздоровления их коллеге, пострадавшему в результате кровавого инцидента.
Требуем организовать независимое международное расследование совершенного преступления с поименным установлением организаторов и исполнителей.
Фактом является то, что российская миротворческая миссия в Арцахе не только исчерпала себя, но и созданы основания утверждать, что она превратилась в дымовую завесу для преступной деятельности Азербайджана.
Поэтому мы просим правительство Армении продолжить с новым импульсом усилия, направленные на привлечение международной миссии по установлению фактов в Арцах, тем самым положив конец единоличному российскому присутствию в Арцахе».