ՀՀ անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին չզսպեց Ադրբեջանին ագրեսիվ գործողությունների դիմելիս. վարչապետ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանում մեկնարկել է ՀԱՊԿ նիստը։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել բացման խոսքով։
Իր ելույթում վարչապետը նշել է. «Այսօր ավարտվում է ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահությունը։ Շատ հագեցած ժամանակաշրջան էր։ Մենք նշեցինք հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակը և ՀԱՊԿ-ի ստեղծման 20-ամյակը»։
Ըստ Փաշինյանի, սակայն, տրամադրությունն ամենևին էլ հոբելյանական չէ. «Վերջին երկու տարիների ընթացքում ՀԱՊԿ անդամ երկիր Հայաստանը առնվազն երեք անգամ Ադրբեջանի կողմից ենթարկվել է ագրեսիայի։
Տխրեցնում է այն փաստը, որ Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին չզսպեց Ադրբեջանին՝ ագրեսիվ գործողությունների դիմելիս, և, առավել ևս, որ, ըստ էության, մինչև այսօր մենք չենք կարողացել որոշում կայացնել ՀԱՊԿ-ի՝ Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիային արձագանքի վերաբերյալ։ Այս փաստերը հսկա վնաս են հասցնում ՀԱՊԿ-ի համբավին թե՛ մեր երկրի ներսում, թե՛ դրանից դուրս, և ես սա համարում եմ ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության հիմնական ձախողումը։ Նույնը կարող եմ ասել մեր դաշնակիցների՝ Ղրղզստանի և Տաջիկստանի սահմանին իրավիճակի սրման մասին»։
Միաժամանակ, Փաշինյանը խոսել է ՀԱՊԿ հաջող գործողությունների մասին. «Նկատի ունեմ ՀԱՊԿ-ի օպերատիվ արձագանքը Ղազախստանի նախագահ պարոն Տոկաևի՝ այս տարվա հունվարին իրենց երկրում օրինականության և կարգուկանոնի վերականգնման հարցում աջակցելու դիմումին։ Այս դեպքում մենք խնդիրը լուծեցինք մեկ գիշերվա ընթացքում, ինչը թույլ տվեց Ղազախստանին՝ խուսափել ներքին քաոսից»։
Ընդգծելով, որ հանդիպման օրակարգը հագեցած է, Փաշինյանն ասել է. «Հուսով եմ՝ մեզ կհաջողվի համաձայնեցնել մեր դաշնակցային մոտեցումները և հասնել արդիական հարցերի շուրջ համակարգված կոլեկտիվ փոխգործակցության»:

Членство Армении в ОДКБ не помешало Азербайджану прибегнуть к агрессивным действиям. Премьер-министр (ВИДЕО)
В Ереване началось заседание ОДКБ. Со вступительной речью выступил премьер-министр РА Никол Пашинян.
В своем выступлении премьер-министр сказал: «Сегодня заканчивается председательство Армении в ОДКБ. Это был очень напряженный период. Мы отметили 30-летие подписания Договора о коллективной безопасности и 20-летие образования ОДКБ.
Однако, по словам Пашиняна, настроение совсем не юбилейное. «За последние два года Армения, страна-член ОДКБ, как минимум трижды подвергалась агрессии со стороны Азербайджана.
Печально, что членство Армении в ОДКБ не удержало Азербайджан от агрессивных действий, и тем более, что, по сути, до сегодняшнего дня мы не смогли принять решение относительно ответа ОДКБ на агрессию Азербайджана против Армении. Эти факты наносят огромный ущерб репутации ОДКБ как внутри нашей страны, так и за ее пределами, и я считаю это главным провалом председательства Армении в ОДКБ. То же самое могу сказать и об обострении ситуации на границе наших союзников Кыргызстана и Таджикистана».
При этом Пашинян рассказал об успешных действиях ОДКБ. «Я имею в виду оперативный ответ ОДКБ на просьбу Президента Казахстана господина Токаева поддержать восстановление правопорядка в их стране в январе этого года. В данном случае мы решили проблему в одночасье, что позволило Казахстану избежать внутреннего хаоса».
Подчеркнув, что повестка встречи насыщена, Пашинян сказал. «Надеюсь, нам удастся согласовать наши союзнические подходы и добиться согласованного коллективного взаимодействия по текущим вопросам».