«Մոսկվան հույս ունի, որ Ռուսաստան-Ադրբեջան-Հայաստան աշխատանքային խմբի հաջորդ նիստում կհասնի ճանապարհների կառուցման փաթեթային պայմանավորվածության». ՌԴ ԱԳՆ
Մոսկվան հուսով է, որ Ռուսաստան-Ադրբեջան-Հայաստան աշխատանքային խմբի հաջորդ նիստում կհաջողվի հասնել ճանապարհների կառուցման փաթեթային պայմանավորվածությանը՝ շեշտը դնելով Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկաթուղային և ավտոմոբիլային հաղորդակցության գործարկման վրա՝ հարևան երկրներ հնարավոր ելքով։ «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել են Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում:
«Իսկ Լաչինի միջանցքով նոր ճանապարհը (կապում է Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը) կսկսի աշխատել ապրիլի 1-ից». հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների դեպարտամենտի տնօրեն Դենիս Գոնչարը: Նրա խոսքով՝ օգոստոսի 30-ից երթևեկությունը ժամանակավորապես ընթանում է Լաչինի շրջանցմամբ։
«Առանցքային նշանակություն ունի այն, որ Լաչինի միջանցքի գործունեության ռեժիմը չի փոխվի։ Ռուս խաղաղապահները տեղափոխվել են ժամանակավոր ճանապարհ, իսկ 2023-ի ապրիլի 1-ին կանցնեն նոր երթուղի»,-ասել է Գոնչարը։

«Москва надеется, что на следующем заседании рабочей группы Россия-Азербайджан-Армения будет достигнуто пакетное соглашение по дорожному строительству». МИД РФ
В Москве надеются, что на следующем заседании рабочей группы Россия-Азербайджан-Армения удастся достичь пакетной договоренности по строительству дорог с упором на запуск железнодорожного и автомобильного сообщения между Азербайджаном и Арменией, с возможным выходом на соседние страны. Об этом «РИА Новости» сообщили в МИД России.
«А новая дорога через Лачинский коридор (соединяющая Армению и Нагорный Карабах) заработает с 1 апреля». Об этом сообщил Денис Гончар, директор Департамента стран СНГ МИД России. По его словам, с 30 августа движение транспорта временно проходит через Лачинский обход.
«Принципиально важно, чтобы режим работы Лачинского коридора не изменился. Российские миротворцы перешли на временную дорогу, а 1 апреля 2023 года перейдут новый маршрут», — сказал Гончар.