«Մոսկվան հույս ունի, որ Ռուսաստան-Ադրբեջան-Հայաստան աշխատանքային խմբի հաջորդ նիստում կհասնի ճանապարհների կառուցման փաթեթային պայմանավորվածության». ՌԴ ԱԳՆ
Մոսկվան հուսով է, որ Ռուսաստան-Ադրբեջան-Հայաստան աշխատանքային խմբի հաջորդ նիստում կհաջողվի հասնել ճանապարհների կառուցման փաթեթային պայմանավորվածությանը՝ շեշտը դնելով Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև երկաթուղային և ավտոմոբիլային հաղորդակցության գործարկման վրա՝ հարևան երկրներ հնարավոր ելքով։ «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել են Ռուսաստանի ԱԳՆ-ում:
«Իսկ Լաչինի միջանցքով նոր ճանապարհը (կապում է Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը) կսկսի աշխատել ապրիլի 1-ից». հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների դեպարտամենտի տնօրեն Դենիս Գոնչարը: Նրա խոսքով՝ օգոստոսի 30-ից երթևեկությունը ժամանակավորապես ընթանում է Լաչինի շրջանցմամբ։
«Առանցքային նշանակություն ունի այն, որ Լաչինի միջանցքի գործունեության ռեժիմը չի փոխվի։ Ռուս խաղաղապահները տեղափոխվել են ժամանակավոր ճանապարհ, իսկ 2023-ի ապրիլի 1-ին կանցնեն նոր երթուղի»,-ասել է Գոնչարը։

"Moscow hopes the next session of the Russia-Azerbaijan-Armenia working group will reach a package agreement on road construction." MFA of the Russian Federation
Moscow hopes that at the next session of the Russia-Azerbaijan-Armenia working group, it will be possible to reach a package agreement on the construction of roads, emphasizing the launch of rail and road communication between Azerbaijan and Armenia, with a potential exit to neighboring countries. "The Russian Foreign Ministry informed RIA Novosti."
"And the new road through Lachin Corridor (connecting Armenia and Nagorno-Karabakh) will start working from April 1," announced Denis Gonchar, Director of the CIS Department of the Russian Foreign Ministry. According to him, since August 30, the traffic has been temporarily going through the Lachin bypass.
"It is of fundamental importance that the mode of operation of the Lachin Corridor will not change. Russian peacekeepers have moved to a temporary road, and on April 1, 2023, they will cross a new route," said Gonchar.