Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման լավատեսություն կա
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը խոսել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման հեռանկարների մասին։ «Հավաքական անվտանգությունը նոր դարաշրջանում. ՀԱՊԿ-ի փորձն ու հեռանկարները» կոնֆերանսում՝ Վալդայ միջազգային քննարկման ակումբի շրջանակներում՝ Զասը հայտարարել է, որ կարգավորման վերաբերյալ որոշակի զգուշավոր լավատեսություն կա։
Ստանիսլավ Զասը հայտարարել է, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից և ռուս խաղաղապահների Ղարաբաղ մուտքից հետո իրավիճակը կայունացել է, արյունահեղությունը դադարել։ «Իհարկե, լարվածության օջախներ կան, և դրանք հայ-ադրբեջանական սահմանին են, ես այնտեղ էի, իմ աչքով տեսա, թե ինչ է կատարվում այնտեղ, բայց իրականում սահման, որպես այդպիսին, չկա, կա շփման գիծ, հենակետեր, դիտակետեր։ Պարբերաբար փոխհրաձգություններ են լինում, այդպես չպետք է լինի»,- հայտարարել է Զասը։ Ըստ Զասի, այժմ կողմերի առջև ծառացած է սահմանագծման և սահմանազատման լուրջ խնդիր, դա մեծ ու բարդ աշխատանք է որը զգալիորեն կամրապնդի տարածաշրջանի անվտանգությունը։ «Զգուշավոր լավատեսություն կա, որ պատերազմի մի ամբողջ դարաշրջան ավարտվում է ու մեկ այլ դարաշրջան է սկսվում: Ես կարող եմ սխալվել նման լավատեսության առումով, բայց մենք պետք է ողջունենք այն քայլերը, որոնք այժմ արվում են խաղաղության հաստատման ուղղությամբ», – հայտարարել է Զասը։

Наблюдается оптимизм в нормализации армяно-азербайджанских отношений
Генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась рассказал о перспективах установления мира между Арменией и Азербайджаном на Южном Кавказе. На конференции «Коллективная безопасность в новую эпоху. Опыт и перспективы ОДКБ» в рамках Международного дискуссионного клуба «Валдай» Зась заявил, что есть определенный осторожный оптимизм в отношении урегулирования.
Станислав Зась заявил, что после подписания трехстороннего заявления лидеров Армении, России и Азербайджана 9 ноября 2020 года, после ввода российских миротворцев в Карабах, ситуация стабилизировалась и кровопролитие прекратилось. "Очаги напряженности, конечно, есть, они на армяно-азербайджанской границе, я там был, и своими глазами видел, что там происходит, но на самом деле границы как таковой нет, есть линия соприкосновения , базы, наблюдательные пункты. «Там регулярные обстрелы, такого быть не должно», — заявил Зась.
По словам Зася, сейчас перед сторонами стоит серьезная проблема демаркации, это большая и сложная работа, которая значительно укрепит безопасность региона. «Есть осторожный оптимизм, что целая эпоха войн подходит к концу и начинается другая эпоха. «Я могу ошибаться в таком оптимизме, но мы должны приветствовать те шаги, которые сейчас предпринимаются для установления мира», — сказал Зась.