Մենք շարունակական վճարվող և գրանցված աշխատատեղերի աճ ենք ունենում. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ այսօր մեկնարկել են ՀՀ վարչապետին կից տնտեսական քաղաքականության խորհրդի նիստի աշխատանքները, որոնք ընթանալու են օգոստոսի 6-7-ը, ՀՀ կենտրոնական բանկի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնում:
Նիստին մասնակցում են Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, «Տնտեսական հեռանկարների կենտրոն-հիմնադրամ»-ի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի արդյունաբերական և ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերի նախարար Արտակ Քամալյանը, «Հայկական տնտեսագիտական միություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Գուրգեն Ասլանյանը, Եվրոպայի տնտեսական հետազոտությունների կենտրոնի անդամ Զարեհ Ասատրյանը, ԱՄՆ Կորնելիի համալսարանի պրոֆեսոր Լևոն Բարսեղյանը, ՌԴ տնտեսական դպրոցի պրոֆեսոր Ռուբեն Ենիկոլոպովը, Բարսելոնայի տնտեսագիտական դպրոցի պրոֆեսոր Վլադիմիր Ասրիյանը, Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի, ինչպես նաև տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովների ներկայացուցիչները, Էկոնոմիկայի, Ֆինանսների և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարների տեղակալները, Կենտրոնական բանկի Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնի ղեկավար Արմեն Նուրբեկյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։
Նախ ուզում եմ ողջունել մեր փորձագետներին՝ Վարչապետին կից տնտեսական խորհրդի անդամներին և շնորհակալություն հայտնել այս ձևաչափով աշխատելու համաձայնության համար: Այս դահլիճում ամենատարբեր ֆորմատներով շատ ենք քննարկել Հայաստանում տնտեսական հնարավոր ուղղությունները, զարգացումները, և այդ քննարկումների մի մասն այս ընթացքում արդեն կյանքի է կոչվել:
Ես հիշում եմ, երբ 2018 թվականին այստեղ քննարկում էինք համահարթ եկամտային հարկ ունենալու հարցը, և դա շատ լուրջ բանավեճ էր, կային շատ մեծ կասկածներ, դեմ և կողմ կարծիքներ: Ի վերջո, քաղաքական որոշում կայացվեց, որ մենք պետք է գնանք այդ ճանապարհով և համահարթ եկամտահարկ կսահմանենք՝ մի քանի տարվա ընթացքում հասնելով 20 տոկոսի: Այն ժամանակ երկու ակնկալիք ունեինք այդ որոշումից. առաջինը՝ ակնկալում էինք, որ աշխատատեղերը ստվերից դուրս կգան, և երկրորդը՝ ավելի ցածր դրույքաչափով ավելի մեծ հարկային եկամուտներ կապահովենք եկամտային հարկի գծով: Այդ կանխատեսումները, ըստ էության, այսօր իրականություն են դարձել. մենք շարունակական վճարվող և գրանցված աշխատատեղերի աճ ենք ունենում, եկամտային հարկի առումով՝ ավելի ցածր դրույքաչափով ավելի մեծ հարկեր ենք հավաքում, և այդ պրոցեսը շարունակական է: Սա ընդամենը մեկ օրինակ է։
Սա ինչի՞ համար եմ ասում: Անկեղծ ասած, ես շատ գոհ եմ, որ մենք այդ որոշումը կայացրել ենք, որովհետև քաղաքական իշխանությունը կամ գոնե ես, որ մասնագիտությամբ տնտեսագետ չեմ, լսում եմ տնտեսագետներին և փորձում եմ որևէ եզրակացության գալ՝ իհարկե, Կառավարության ձևաչափով, խորհրդարանական մեծամասնության հետ համատեղ: Հույս ունեմ՝ որոշ ժամանակ անց կհիշենք այսպիսի քննարկման արդյունքում կայացված որոշումները, որոնց առնչությամբ գոհունակություն կհայտնենք: Կրկին ողջունում եմ բոլորին և շնորհակալ եմ մասնակցության համար»:
Նիստի օրակարգի շրջանակում քննարկման առարկա են ՀՀ տնտեսական քաղաքականությանը՝ ընթացիկ իրավիճակին և կանխատեսվող զարգացումներին վերաբերող հարցեր: Նախատեսված են քննարկումներ ՀՀ կառավարության ծրագրի, մակրոտնտեսական զարգացումների, դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականության, գյուղատնտեսության մրցունակության բարելավման, պարենային համակարգի զարգացման, և այլ թեմաների շուրջ:
Զեկույցներով են հանդես եկել Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և ԿԲ Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնի ղեկավար Արմեն Նուրբեկյանը։ Ֆինանսների նախարարն իր զեկույցում անդրադարձել է 2017-2021թթ. տնտեսական զարգացումներին, միջնաժամկետում բարձր տնտեսական աճի ապահովման համար հարկաբյուջետային քաղաքականության առաջնահերթություններին, Կառավարության ծրագրով պլանավորված մակրոտնտեսական ցուցանիշներին, ընթացիկ ու կապիտալ ծախսերին և մի շարք այլ հարցերի։ Էկոնոմիկայի նախարարը ներկայացրել է ամփոփ զեկույց ՀՀ կառավարության տնտեսական ծրագրի կատարման ընթացքի, տնտեսության և արտահանման վրա փոխարժեքի ազդեցության վերաբերյալ։ ԿԲ Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնի ղեկավարն իր զեկույցում անդրադարձել է դրամավարկային քաղաքականությանը, գնաճային և արժույթային զարգացումներին, համավարակով և պատերազմով պայմանավորված անորոշություններին ու կանխատեսումներին։
Նիստի մասնակիցները հանդես են եկել դիտարկումներով, ծավալվել է մտքերի փոխանակություն զեկույցներում արծարծված հարցերի, տնտեսության միտումների ու զարգացման հեռանկարների շուրջ։ Անդրադարձ է արվել նաև միջազգային իրավիճակով պայմանավորված տնտեսական մարտահրավերներին։
Վարչապետը նշել է, որ Կառավարության առաջնահերթ նպատակը մարդկային կապիտալի զարգացումն է, և այդ նպատակով արմատական բարեփոխումներ են իրականացվում կրթության ոլորտում։ Այս համատեքստում անդրադարձ է եղել Կառավարության՝ տնտեսության արտադրողականության բարձրացմանն ու տնտեսության մեջ գիտելիքի ձևավորմանն ուղղված ծրագրերին։

У нас продолжительный рост оплачиваемых и зарегистрированных рабочих мест - Никол Пашинян
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня началась работа заседания Совета по экономической политике при премьер-министре Республики Армения, которое проходит в Дилижанском учебно-исследовательском центре Центрального банка 6-7 августа.
В заседании принимают участие президент Ваагн Хачатурян, министр экономики Ваан Керобян, министр финансов Тигран Хачатрян, председатель попечительского совета Фонда-центра экономических перспектив Артур Джавадян, член Коллегии (министр) по промышленности и агропромышленному комплексу ЕЭК Артак Камалян, председатель НПО “Армянский экономический союз” Гурген Асланян, член Центра экономических исследований Европы Заре Асатрян, профессор Корнельского университета Левон Барсегян, профессор Высшей школы экономики РФ Рубен Ениколопов, профессор Барселонской школы экономики Владимир Асриян, представители постоянных комиссий Национального Собрания по финансово-кредитным и бюджетным вопросам и по экономическим вопросам, заместители министров экономики, финансов и высокотехнологической промышленности, руководитель Дилижанского учебно-исследовательского центра Центрального банка Армен Нурбекян, другие должностные лица.
В своей приветственной речи премьер-министр Пашинян отметил:
“Многоуважаемый господин президент,
Прежде всего, хочу поприветствовать наших экспертов, членов экономического совета при премьер-министре и поблагодарить их за то, что согласились работать в таком формате. В этом зале мы в различных форматах многократно обсуждали возможные экономические направления и развития в Армении, и некоторые итоги этих обсуждений уже воплотились в жизнь.
Помню, когда мы обсуждали здесь в 2018 году пропорциональную ставку подоходного налога, были очень серьезные дебаты, было много сомнений, мнений за и против. В конце концов, было принято политическое решение, что мы должны пойти по этому пути и ввести пропорциональную ставку подоходного налога, доведя его до 20% через несколько лет. В то время у нас было два ожидания от этого решения. Во-первых, мы ожидали, что рабочие места выйдут из тени, а во-вторых, что мы обеспечим больше налоговых поступлений при более низкой ставке подоходного налога.
Эти прогнозы, по сути, сегодня стали действительностью: у нас продолжительный рост оплачиваемых и зарегистрированных рабочих мест, а в плане подоходного налога мы собираем больше налогов по более низкой ставке, и этот процесс продолжается. Это только один пример.
Почему я говорю это? Честно говоря, я очень доволен тем, что мы приняли такое решение, потому что политическая власть, или, по крайней мере, я, не являющийся экономистом по профессии, прислушиваюсь к экономистам и стараюсь прийти к выводу, конечно, в формате правительства и вместе с парламентским большинством. Надеюсь, что через какое-то время мы вспомним решения, принятые в результате этого обсуждения, и выразим удовлетворение ими. Еще раз приветствую всех и благодарю за участие”.
В рамках повестки заседания обсуждаются вопросы относительно экономической политики Армении, текущей ситуации и прогнозируемого развития событий. Запланированы обсуждения программы правительства Армении, макроэкономических развитий, денежно-кредитной и налогово-бюджетной политики, повышения конкурентоспособности сельского хозяйства, развития продовольственной системы и других тем.
С докладами выступили министр финансов Тигран Хачатрян, министр экономики Ваан Керобян и руководитель Дилижанского учебно-исследовательского центра Центрального банка Армен Нурбекян. В своем докладе министр финансов коснулся экономических развитий за 2017-2021 гг., приоритетов налогово-бюджетной политики для обеспечения высоких темпов экономического роста в среднесрочной перспективе, запланированных программой правительства макроэкономических показателей, текущих и капитальных расходов и ряда других вопросов.
Министр экономики представил сводный доклад о выполнении экономического плана правительства Армении, влиянии обменного курса на экономику и экспорт. В своем докладе руководитель Дилижанского учебно-исследовательского центра Центрального банка коснулся денежно-кредитной политики, развитий в контексте инфляции и валюты, обусловленных пандемией и войной неопределенностей и прогнозов.
Участники заседания высказали свои замечания, состоялся обмен мнениями по затронутым в докладах вопросам, экономическим тенденциям и перспективам развития. Были также затронуты экономические вызовы, обусловленные международной ситуацией.
Премьер-министр отметил, что приоритетной целью правительства является развитие человеческого капитала, и с этой целью реализуются радикальные реформы в сфере образования. В этом контексте были затронуты программы правительства, направленные на повышение производительности экономики и формирование знаний в экономике.