ԱՀ ՊԲ-ն հերքել է Շուշիի շրջանում ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ կրակոցների լուրը
Արցախի ՊՆ-ն հաղորդագրություն է տարածել՝ տեղեկացնելով. «Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները մարտի 5-ին կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության Շուշիի շրջանի օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, հերթական ապատեղեկատվությունն է։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել ենք, մարտի 5-ին ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խումբը «Խայփալու» կոչվող տեղանքում թիրախավորել և կրակ է արձակել Ստեփանակերտից հերթափոխի մեկնած ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի վրա, ինչի հետևանքով զոհվել է ոստիկանության 3 և վիրավորվել 1 աշխատակից»:

The Armenian Defense Ministry denied the news of firing at Azerbaijani positions in Shushi region
Artsakh Ministry of Defense issued a message informing, "The news spread by the Ministry of Defense of Azerbaijan that allegedly the units of the Defense Forces opened fire on March 5 in the direction of the Azerbaijani positions located in the occupied territories of the Shushi region the Republic of Artsakh is another misinformation.
As we reported earlier, on March 5, a subversive group of the Azerbaijani armed forces targeted and opened fire on the shifting vehicle of the Police Passport and Visa Department, which was on duty from Stepanakert, in the area called "Khaipalu," as a result of which 3 police officers were killed, and 1 officer was injured.