Երևան համայնքն ու բիզնես կառույցները կրթական զարգացման համատեղ ծրագրեր կիրականացնեն. ստորագրվել է եռակողմ հուշագիր
Երևան համայնքն ու բիզնես կառույցները կրթական ոլորտի զարգացմանն ուղղված համատեղ ծրագրեր կիրականացնեն. Երևանի քաղաքապետարանի, «Բիզնես և կրթություն գործընկերություն» հիմնադրամի ու «Բիզնես և Կրթություն Ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության միջև ստորագրվել է եռակողմ հուշագիր: Փաստաթուղթը ստորագրել են քաղաքապետ Հրաչյա Սագսյանը, հիմնադրամի տնօրեն Դավիթ Կարապետյանը և հասարակական կազմակերպության նախագահ Մարինե Ժամկոչյանը:
Ստորագրման արարողությանը մասնակցել է նաև Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը:
Գործակցությունը հիմնական և միջնակարգ դպրոցների աշակերտներին նախնական և միջին մասնագիտական կրթության հնարավորություն կտա: Մասնավորապես, կրթօջախներում նախատեսվում է ձևավորել առանձնացված խմբակներ, որտեղ աշակերտները հիմնական դասաժամերից հետո կկարողանան իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները գործնականում փորձարկել մասնագիտական նախընտրելի ուղղություններով: Ծրագրով առանձնակի են կարևորվում գործարարական հմտությունները՝ հետագայում բիզնես ոլորտում գործունեություն ծավալելու համար:
Քայլեր կձեռնարկվեն նաև կրթական հաստատությունների ուսումնամեթոդական և նյութատեխնիկական բազայի ամրապնդման, ինչպես նաև աշխատաշուկայում կրթական հաստատությունների շրջանավարտների մրցունակության բարձրացման ու որակավորված մասնագետներով ապահովման ուղղությամբ:
«Կրթության ոլորտում նախաձեռնվող ցանկացած նախագիծ ու ծրագիր կարևոր դերակատարում կարող է ունենալ ապագայի համար էլ ավելի կրթված ու մրցունակ կադրեր պատրաստելու հարցում: Իր լիազորությունների շրջանակում համայնքը կանգնած է բոլոր այն նախաձեռնությունների կողքին, որոնք ուղղված են աշխատաշուկային անհրաժեշտ տեսական և գործնական գիտելիքներով հարուստ կադրերի պատրաստմանը»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Շնորհակալություն հայտնելով գործակցության պատրաստակամության համար՝ «Բիզնես և կրթություն գործընկերություն» հիմնադրամի ու «Բիզնես և Կրթություն Ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության ղեկավարներն իրենց հերթին նշել են, որ համայնքի հետ համատեղ ծրագրերի իրագործումը պարտավորեցնող է: Դավիթ Կարապետյանն ու Մարինե Ժամկոչյանը նաև համոզմունք են հայտնել, որ համատեղելով ջանքերը կհասնեն ցանկալի արդյունքի:

Yerevan community and business structures will implement joint educational development programs. a tripartite memorandum was signed
Yerevan community and business structures will implement joint programs to develop the educational sector. A tripartite memorandum was signed between Yerevan Municipality, the "Business and Education Partnership" Foundation, and the "Business and Education Association" NGO. The document was signed by the mayor Hrachya Sargsyan, the director of the foundation Davit Karapetyan and the president of the NGO Marine Zhamkochian.
First Deputy Mayor of Yerevan Levon Hovhannisyan also participated in the signing ceremony.
The partnership will provide primary and secondary vocational education to primary and secondary school students. In particular, it is planned to form separate groups in educational centers, where students can test their knowledge and skills in practice in their preferred professional directions after the main lessons. The program gives particular importance to business skills to carry out business activities in the future.
Steps will also be taken in the direction of strengthening the teaching-methodical and material-technical base of educational institutions, increasing the competitiveness of graduates of educational institutions in the labor market, and providing them with qualified specialists.
"Any project and program initiated in the field of education can play an important role in preparing even more educated and competent personnel for the future. The mayor emphasized that within the framework of its authority, the community stands by all the initiatives aimed at training personnel rich in theoretical and practical knowledge necessary for the labor market," the mayor emphasized.
Expressing gratitude for the willingness to cooperate, the leaders of the "Business and Education Partnership" Foundation and the "Business and Education Association," NGO, noted that implementing joint projects with the community is binding. Davit Karapetyan and Marine Zhamkochian also believed combining efforts would achieve the desired result.