Նյու Յորքի Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցին և ավելի քան 1,300 պահանջատերեր հայտնել են, որ համաձայնության են եկել սկսել միջնորդավորված բանակցություններ՝ հոգևորականների կողմից երեխաների նկատմամբ սեռական բռնության մեղադրանքների կարգավորման նպատակով։ Այս գործընթացը կարող է վերածվել ԱՄՆ կաթոլիկ եկեղեցու պատմության խոշորագույն փոխհատուցումներից մեկին։
Նմանատիպ գործերը երկրում արդեն հանգեցրել են միլիարդավոր դոլարների վճարումների, քանի որ տասնամյակների ընթացքում քահանաներն ու եկեղեցական աշխատակիցները սեռական բռնություններ են գործել երեխաների նկատմամբ, իսկ եկեղեցական ղեկավարությունը նրանց պաշտպանել է։
Քաղաքացիական դատավարությունը, որը նախատեսվում էր սկսել հաջորդ տարի, դրդեց Նյու Յորքի թեմին համաձայնել առաջիկա երկու ամսում քննարկել հնարավոր փոխհատուցումները։ Այս մասին հայտնել է փաստաբան Ջեֆ Անդերսոնը, որը ներկայացնում է 1,311 պահանջատերերից շուրջ 300-ին։ Նրանց պնդումները վերաբերում են 1952–2020 թթ. տեղի ունեցած դեպքերին։
Անդերսոնը նշել է, որ ցանկացած փոխհատուցում պետք է ուղեկցվի ամբողջական բացահայտմամբ, նաև նոր միջոցներ ձեռնարկել՝ ապագայում նման բռնությունները կանխելու համար։
Միջնորդության մեկնարկի մասին հայտարարելով՝ Նյու Յորքի թեմը ընդունել է իր անցյալի «խավար էջերը» և ընդգծել, որ նպատակ ունի հասնել համապարփակ համաձայնության, որը տուժածներին կտրամադրի «հնարավոր առավելագույն ֆինանսական փոխհատուցում»։

The Roman Catholic Church in New York and more than 1,300 plaintiffs said they had agreed to begin mediation to resolve allegations of child sexual abuse by clergy. The process could be one of the largest settlements in the history of the U.S. Catholic Church.
Similar cases have already resulted in billions of dollars in settlements across the country, as priests and church officials have been accused of sexually abusing children for decades while church leaders have protected them.
The civil trial, which was scheduled to begin next year, prompted the New York diocese to agree to discuss possible compensation in the next two months, said attorney Jeff Anderson, who represents about 300 of the 1,311 plaintiffs. Their claims span from 1952 to 2020.
Anderson said any compensation must be accompanied by full disclosure, as well as new measures to prevent such abuses in the future.
In announcing the start of mediation, the Diocese of New York acknowledged the “dark pages” of its past. It stressed its aim to reach a comprehensive agreement that will provide victims with “the maximum possible financial compensation.”