Թոնի Բլերը չի ներառվելու Դոնալդ Թրամփի ստեղծելիք Գազայի խաղաղության խորհրդում։ Արաբական և մուսուլմանական երկրները դեմ են եղել բրիտանացի նախկին վարչապետի մասնակցությանը։
Նախկինում լայնորեն լուսաբանվում էր, որ Բլերը լոբբինգ է արել Գազայի ժամանակավոր կառավարության մեջ բարձր պաշտոն զբաղեցնելու համար։ Նրա ինստիտուտը (Tony Blair Institute) մասնակցել էր Թրամփի փեսա Ջարեդ Քուշների հետ մշակված ծրագրին։
Արաբական աշխարհում Բլերին մինչև հիմա ատում են 2003-ին Իրաքի պատերազմում իր դերի պատճառով։
Սեպտեմբերին Թրամփը հրապարակավ Բլերին անվանել էր «շատ լավ մարդ»․ նա միակն էր, որի անունը նա հնչեցրել էր խորհրդի կազմում։ Հոկտեմբերին, սակայն, ընդունել էր, որ Բլերը շատ վիճելի կերպար է, և պետք է համաձայնություն լինի բոլոր կողմերից։
Financial Times-ը հայտնում է՝ Բլերը թեկնածությունը լուռ հանվել է։ Նրա գրասենյակը մեկնաբանություն չի տվել, բայց աղբյուրը հաստատել է, որ Բլերը չի լինի խորհրդում (որը կկազմվի գործող առաջնորդներից)։ Հնարավոր է՝ նա ունենա ավելի փոքր, ոչ հանրային դեր։

Tony Blair will not be included in Donald Trump’s Gaza peace council. Arab and Muslim countries have opposed the former British prime minister’s participation.
Blair has been widely reported to have lobbied for a senior role in the interim government in Gaza. His institute, the Tony Blair Institute, was involved in the plan, developed with Trump’s son-in-law, Jared Kushner.
Blair is still hated in the Arab world for his role in the 2003 Iraq war.
In September, Trump publicly called Blair “a very good man”; he was the only one he mentioned on the council. In October, however, he acknowledged that Blair is a very controversial figure and that there must be agreement from all sides.
The Financial Times reports that Blair’s candidacy has been quietly withdrawn. His office did not comment, but a source confirmed that Blair will not be on the council (which will be made up of sitting leaders). He may have a minor, non-public role.