ԱՄՆ նախագահի Ուկրաինայի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քիթ Քելոգը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի պատերազմի ավարտի վերաբերյալ համաձայնագիրը «իրականում շատ մոտ է» և կախված է ընդամենը երկու հիմնարար հարցի լուծումից, սակայն, նրա խոսքով, Կրեմլը պահանջում է ԱՄՆ առաջարկների «արմատական փոփոխություններ»։
Քելոգը, որը հունվարին պատրաստվում է հեռանալ պաշտոնից, Ronald Reagan National Defense Forum-ի ընթացքում նշել է, որ հակամարտության կարգավորման գործընթացը գտնվում է «վերջին 10 մետրում», ինչը, ըստ նրա, միշտ էլ ամենաբարդ փուլն է։
Նրա փոխանցմամբ՝ մնացած երկու հիմնական հարցերը տարածքային են՝ առաջինը Դոնբասի ապագայի վերաբերյալ, երկրորդը՝ Զապորիժիայի ատոմակայանի ճակատագիրը (Եվրոպայի ամենախոշորը, որը ներկայում գտնվում է ռուսական վերահսկողության տակ)։
«Եթե կարողանանք լուծել այդ երկու հարցերը, մնացածը կհարթվի բավականին հեշտ»,– ասել է Քելոգը։
«Մենք շատ մոտ ենք, իսկապես շատ մոտ ենք»,– ընդգծել է նա։
Նախորդ շաբաթ Կրեմլում տեղի ունեցած շուրջ չորս ժամ տևած բանակցություններից հետո, որոնցում մասնակցել էին Վլադիմիր Պուտինը, ԱՄՆ նախկին նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթքոֆը և նրա փեսա Ջարեդ Քուշները, ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտնել էր, որ քննարկվել են «տարածքային խնդիրները»։
Քելոգը նաև նշել է, որ պատերազմի հետևանքով առաջացած կորուստներն ու վնասները «դաժան» են և աննախադեպ՝ տարածաշրջանային որևէ հակամարտության համար։
Նրա խոսքով՝ պատերազմի սկսված օրվանից Ռուսաստաննն ու Ուկրաինան միասին ունեցել են ավելի քան 2 միլիոն զոհ, թեև ոչ Մոսկվան, ոչ Կիևը չեն հրապարակում հուսալի տվյալներ իրենց կորուստների մասին։
Ներկայում Ռուսաստանը վերահսկում է Ուկրաինայի տարածքի 19,2 տոկոսը, այդ թվում՝ Ղրիմը (2014-ից), Լուգանսկի ամբողջ մարզը, Դոնեցկի ավելի քան 80 տոկոսը, Խերսոնի և Զապորիժիայի մոտ 75 տոկոսը, ինչպես նաև Խարկովի, Սումիի, Միկոլայիվի և Դնեպրոպետրովսկի որոշ հատվածներ։

We are very close to resolving the conflict. Kellogg
Keith Kellogg, the US president's special representative for Ukraine, has said that an agreement to end the war in Ukraine is "really close" and depends on resolving only two fundamental issues. Still, the Kremlin is demanding "radical changes" to the US proposals, he said.
Kellogg, who is set to step down in January, told the Ronald Reagan National Defense Forum that the conflict resolution process is "in the last 10 meters," which he said is always the most challenging stage.
He said the remaining two main issues are territorial: the future of Donbass and the fate of the Zaporizhia nuclear power plant (the largest in Europe, currently under Russian control).
"If we can resolve those two issues, the rest will fall into place quite easily," Kellogg said.
"We are very close, really very close," he stressed.
After nearly four hours of talks in the Kremlin last week, which included Vladimir Putin, former US President Donald Trump's special envoy, Steve Witkoff, and his son-in-law, Jared Kushner, Russian presidential aide Yuri Ushakov said that "territorial issues" had been discussed.
Kellogg also said that the losses and damage caused by the war were "brutal" and unprecedented for any regional conflict.
He said that Russia and Ukraine have together suffered more than 2 million casualties since the war began, although neither Moscow nor Kyiv has published reliable figures on their losses.
Currently, Russia controls 19.2 percent of Ukraine's territory, including Crimea (since 2014), the entire Luhansk region, more than 80 percent of Donetsk, about 75 percent of Kherson and Zaporizhia, as well as parts of Kharkiv, Sumy, Mykolaiv, and Dnipropetrovsk.