Ամեն ինչ կախված է ՌԴ-ից ու Ուկրաինայից. Ռուբիո
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Fox News-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ռուսա-ուկրաինական հակամարտության խաղաղ կարգավորումը կախված է բացառապես Ռուսաստանի և Ուկրաինայի քաղաքական կամքից։
«Վերջում ամեն ինչ կախված կլինի հենց նրանցից՝ Ռուսաստանից և Ուկրաինայից։ Եթե նրանք որոշեն, որ չեն ցանկանում ավարտել պատերազմը, այն կշարունակվի։ Մենք կփորձենք հասնել դրա ավարտին»,– ասել է Ռուբիոն։
Պետքարտուղարը ուկրաինական հակամարտությունը բնորոշել է որպես «ամենաանտրամաբանականը»՝ նշելով, որ «ավանդական իմաստով ոչ ոք չի հաղթում»։
Միաժամանակ Ռուբիոն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ը շարունակելու է գործադրել ամեն ներուժ՝ կարգավորման հասնելու համար. «Մենք կանենք ամեն ինչ, որպեսզի դա հաջողվի»,– նշել է նա՝ անդրադառնալով Վաշինգտոնի ջանքերին։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը ուսումնասիրում է տարբեր լուծումներ, որոնք կարող են ընդունելի լինել հակամարտող երկու կողմերի համար և փորձում է «մերձեցնել նրանց դիրքորոշումները»։
Ռուբիոն հավելել է, որ որոշակի առաջընթաց արդեն կա, բայց այն «դեռ բավարար չէ»։ «Մենք մոտեցել ենք, բայց դեռ չենք հասել նպատակին։ Հույս ունեմ՝ իրավիճակը կփոխվի»,– ասել է նա։
Պետքարտուղարը նաև ընդգծել է, որ նախկին վարչակազմի կողմից Ռուսաստանի հետ շփումների բացակայությունը «անտրամաբանական» էր։
«Մենք պետք է խոսենք երկու կողմի հետ։ Անցյալում կային մարդիկ, ովքեր կարծում էին, թե պետք է շփվել միայն ուկրաինական կողմի հետ, բայց ոչ ռուսականի։ Այժմ մենք փորձում ենք մերձեցնել դիրքորոշումները։ Դրա համար անհրաժեշտ է երկխոսություն երկու կողմի հետ էլ»,– նշել է Ռուբիոն։
Հիշեցնենք, որ Մոսկվայում երեկ կայացել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի բանակցությունները ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթքոֆի և Դոնալդ Թրամփի փեսա Ջարեդ Քուշների հետ։

Everything depends on Russia and Ukraine. Rubio
US Secretary of State Marco Rubio stated in an interview with Fox News that the peaceful resolution of the Russian-Ukrainian conflict depends solely on the political will of Russia and Ukraine.
“In the end, everything will depend on them, on Russia and Ukraine. If they decide not to end the war, it will continue. We will try to bring it to an end,” Rubio said.
The Secretary of State characterized the Ukrainian conflict as “the most illogical”, noting that “nobody wins in the traditional sense”.
At the same time, Rubio emphasized that the United States will continue to use all its potential to achieve a settlement. “We will do everything to make it happen,” he noted, referring to Washington’s efforts.
According to him, the United States is studying various solutions acceptable to both parties and is trying to “bring their positions closer together.”
Rubio added that there has been some progress, but it is “not enough yet.” “We are close, but we have not reached the goal yet. I hope that the situation will change,” he said.
The Secretary of State also emphasized that the previous administration’s lack of contacts with Russia was “illogical.”
“We need to talk to both sides. In the past, some people thought that we should only communicate with the Ukrainian side, but not with the Russian side. Now we are trying to bring the positions closer together. For this, a dialogue with both sides is necessary,” Rubio noted.
Recall that yesterday in Moscow, Russian President Vladimir Putin held talks with US President’s special representative Steve Witkoff and Donald Trump’s son-in-law Jared Kushner.