Թմրամիջոցների հետ կապված հանցագործությունների համար Սինգապուրում անցած շաբաթ մահապատժի է ենթարկվել երեք անձ։ Այս տարվա ընթացքում մահապատժի ենթարկվածների թիվը հասել է 17-ի։
Սա 2003 թվականից ի վեր ամենաբարձր ցուցանիշն է։
Մահապատիժներն իրականացվել են ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ այն բանից, երբ Սինգապուրի դատարանը պետք է քննարկի սահմանադրական բողոքը՝ ուղղված թմրամիջոցների հետ կապված հանցագործությունների համար պարտադիր մահապատժի դեմ։
ԵՄ պատվիրակությունը, ինչպես նաև ԵՄ անդամ պետությունների, Նորվեգիայի, Շվեյցարիայի և Մեծ Բրիտանիայի դիվանագիտական առաքելությունները դատապարտել են Սինգապուրի երկու քաղաքացու և Մալայզիայի քաղաքացի Սամինատան Սելվարաջուի մահապատիժը։
Սինգապուրի կառավարությունը պնդում է, որ մահապատժի վերացումը կարող է հանգեցնել ավելի ծանր հետևանքների։
Իշխանությունները համոզված են, որ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար խիստ պատիժը զսպող ազդեցություն ունի և կանխում է թմրահանցագործությունը, որը Հարավարևելյան Ասիայի մյուս երկրներում լուրջ խնդիր է։
Սինգապուրի օրենսդրությամբ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը սահմանվում է շատ լայնորեն՝ ներառելով վաճառքը, փոխանցումը, տեղափոխումը կամ նույնիսկ օգտագործումը։ Ավելի քան 15 գ հերոինի, 30 գ կոկաինի, 250 գ մետամֆետամինի կամ 500 գ կանեփի շրջանառության համար դատարանները պարտավոր են մահապատիժ նշանակել։

Singapore executed three people last week for drug-related crimes, bringing the total number of executions this year to 17.
This is the highest number since 2003.
The executions came just a week before a Singapore court is due to hear a constitutional challenge to the mandatory death penalty for drug-related crimes.
The EU Delegation, as well as the diplomatic missions of EU member states, Norway, Switzerland, and the United Kingdom, condemned the executions of two Singaporeans and a Malaysian citizen, Saminathan Selvaraju.
The Singaporean government has argued that abolishing the death penalty could lead to more serious consequences.
The authorities believe that harsh penalties for drug trafficking have a deterrent effect and prevent drug-related crime, which is a serious problem in other Southeast Asian countries.
Singaporean law defines drug trafficking very broadly, including sale, transfer, transportation, or even use. Courts are required to impose the death penalty for trafficking more than 15g of heroin, 30g of cocaine, 250g of methamphetamine, or 500g of cannabis.