Լեհաստանը կբացի Բելառուսի հետ սահմանի անցակետերը
Լեհաստանը նախատեսում է նոյեմբերի 17-ին բացել Բելառուսի հետ երկու փակ սահմանային անցակետերը՝ Բոբրովնիկի (Բերեստովիցա) և Կուզնիցա (Բրուզգի)։
Սա բխում է Ներքին գործերի նախարարության կողմից ներկայացված որոշման նախագծից, հաղորդում է լեհական PAP գործակալությունը։
Կուզնիցան կբացվի միայն մարդատար մեքենաների համար։ Բոբրովնիկին կբացվի մարդատար մեքենաների, ավտոբուսների և որոշ բեռնատարների համար, բայց միայն ԵՄ-ում, ԵՏՄ երկրներում և Շվեյցարիայում գրանցվածների համար։
Իշխանությունները բացատրում են, որ այս քայլը անհրաժեշտ է մարդկանց և ապրանքների տեղաշարժը վերականգնելու համար։ Սա վաղուց է պահանջվել ձեռնարկատերերի, փոխադրողների և աշխատանքային միգրանտների կողմից։
Ներկայումս միայն Տերեսպոլն (Բրեստ) է բաց մեքենաների համար, իսկ Կուկուրիկիին (Կոզլովիչի)՝ բեռնատարների համար։
Նոր անցակետերը բացելու որոշումը նախկինում հայտարարել էր վարչապետ Դոնալդ Տուսկը, սակայն այն հետաձգվել էր այն բանից հետո, երբ Լիտվան երկարաձգել էր իր սահմանի փակումը օդապարիկների մաքսանենգության պատճառով։

Poland to open border crossings with Belarus
Poland plans to open two closed border crossings with Belarus on November 17: Bobrovniki (Berestowica) and Kuznica (Brużgi).
This follows from a draft decision submitted by the Ministry of the Interior, the Polish PAP agency reported.
Kuznica will be open only for passenger cars. Bobrovniki will be open for passenger cars, buses, and some trucks, but only for those registered in the EU, the EAEU countries, and Switzerland.
The authorities explain that this step is necessary to restore the movement of people and goods. Entrepreneurs, transporters, and migrant workers have long demanded this.
Currently, only Terespol (Brest) is open for cars, and Kukuriki (Kozlovichi) is open for trucks.
Prime Minister Donald Tusk previously announced the decision to open the new checkpoints, but it was postponed after Lithuania extended its border closure due to balloon smuggling.