Դաշնակիցները պատրաստ են առաջ տանել Գազայի պլանն՝ առանց ՀԱՄԱՍ-ի
Պարսից ծոցում Թրամփի դաշնակիցները պատրաստ են առաջ տանել Գազայի պլանը՝ անկախ ՀԱՄԱՍ-ի դիրքորոշումից. գրում է Bloomberg-ը։
Տարածաշրջանային խաղացողները փորձում են ռազմավարություն ձևավորել պաղեստինյան անկլավի համար մեկ օր շուտ՝ ձգտելով սահմանափակել ՀԱՄԱՍ-ի ազդեցությունը, միաժամանակ հույս ունենալով, որ Իրանը կաջակցի խմբի նախաձեռնությանը:
Շեշտը դրվում է անկայունության զսպման և տնտեսական նախաձեռնությունների իրականացման վրա, ինչպիսին է Սաուդյան Արաբիայի «Vision 2030»-ը:
Ծոցի պաշտոնյաներից մեկը ծրագիրն անվանել է լավագույնը պատերազմի սկզբից ի վեր  և նշել, որ ոչ ոք պատրաստ չէ բաց թողնել հնարավորությունը:

Trump’s Gulf allies are ready to push ahead with the Gaza plan, regardless of Hamas’s stance, Bloomberg reported.
Regional players are trying to formulate a strategy for the Palestinian enclave a day early, seeking to limit Hamas’s influence while hoping Iran will support the group’s initiative.
The emphasis is on curbing instability and implementing economic initiatives, such as Saudi Arabia’s Vision 2030.
One Gulf official called the plan the best since the war began and said no one was ready to miss the opportunity.