ԱՄՆ-ի տարածքում պետական դրոշները կիջեցվեն
Ի պատիվ Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի՝ Սպիտակ տանը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի տարածքում պետական դրոշները կիջեցվեն, սոցցանցում գրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Հարգանքի տուրք մատուցելով Նորին Սրբություն Ֆրանցիսկոս պապի հիշատակին, որպես Միացյալ Նահանգների նախագահ, Միացյալ Նահանգների Սահմանադրությամբ և օրենքներով ինձ վերապահված լիազորություններով, սույնով հրամայում եմ, որ Միացյալ Նահանգների դրոշն իջեցվի Սպիտակ տանը և բոլոր հասարակական շենքերում և տարածքներում, բոլոր ռազմական կետերում և ռազմածովային կայաններում, ինչպես նաև Միացյալ Նահանգների ռազմածովային ուժերի և Կոլումբիայի դաշնային կառավարության բոլոր նավերի վրա և մնա մինչև թաղման օրվա մայրամուտ։
Ես նաև կարգադրում եմ, որ դրոշը նույն ժամանակահատվածում իջեցվի Միացյալ Նահանգների բոլոր դեսպանատներում, առաքելություններում, հյուպատոսական հիմնարկներում և արտերկրում գտնվող այլ հաստատություններում, ներառյալ՝ բոլոր ռազմական հաստատությունները, ռազմածովային նավերն ու կայանները»,- գրել է նա:

Flags across the United States will be lowered to half-staff
US President Donald Trump wrote on social media that flags will be flown at half-staff at the White House and throughout the United States in honor of Pope Francis.
“In honor of His Holiness Pope Francis, by the authority vested in me by the Constitution and laws of the United States, as President of the United States, I do hereby order that the flag of the United States be flown at half-staff at the White House and all public buildings and places, at all military posts and naval installations, and on all vessels of the United States Navy and the Federal Government of Colombia, until sunset on the day of his funeral.
I also direct that the flag be flown at half-staff at all embassies, missions, consular posts, and other institutions of the United States abroad, including all military establishments, naval vessels, and installations,” he wrote.