Պուտինը շնորհավորել է Օվերչկինին՝ ռեկորդ սահմանելու համար
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է հոկեյիստ Ալեքսանդր Օվեչկինին՝ Հոկեյի ազգային լիգայի կանոնավոր առաջնություններում խփած գոլերի պատմական ռեկորդ սահմանելու կապակցությամբ: Պուտինն իր ուղերձում ընդգծել է, որ Օվեչկինի հարուստ մարզական կարիերայում կան հաղթանակներ աշխարհի և ազգային մրցաշարերում, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ եզակի նվաճումներ, որոնք արձանագրվել են ռուսական հոկեյի դպրոցի պատմության մեջ:
«Անկասկած, այս նվաճումը ոչ միայն Ձեր անձնական հաջողությունն է, այլև իսկական տոն Ռուսաստանի և նրա սահմաններից դուրս գտնվող երկրպագուների համար»,- հավելել է Պուտինը:
Հիշեցնենք՝ ապրիլի 5-ի գիշերը Օվեչկինը «Չիկագոյի» դեմ խաղում (5:3) երկու գոլ է խփել՝ կարիերայում հասնելով 894 գոլի և հավասարվելով կանադացի լեգենդ Ուեյն Գրեցկիին: Երկու օր անց՝ «Նյու Յորք Այլենդերսի» դեմ խաղում (1:4), նա ևս մեկ գոլ է խփել՝ NHL-ի կանոնավոր առաջնություններում գոլերի ընդհանուր թիվը հասցնելով 895-ի և դառնալով լիգայի միանձնյա ռեկորդակիր:

Путин поздравил Овечкина с установлением рекорда
Президент Российской Федерации Владимир Путин поздравил хоккеиста Александра Овечкина с установлением исторического рекорда по количеству голов в регулярных чемпионатах Национальной хоккейной лиги. В своём послании Путин подчеркнул, что в богатой спортивной карьере Овечкина есть победы на мировых и национальных турнирах, а также множество других уникальных достижений, которые вошли в историю российской хоккейной школы.
«Несомненно, это достижение — не только Ваша личная победа, но и настоящий праздник для России и болельщиков за её пределами», — добавил Путин.
Напомним, в ночь на 5 апреля Овечкин в матче против «Чикаго» (5:3) забил два гола, доведя общее количество голов в карьере до 894 и сравнявшись с канадской легендой Уэйном Гретцки. Спустя два дня, в игре против «Нью-Йорк Айлендерс» (1:4), он забил ещё один гол, доведя общее количество голов в регулярных чемпионатах НХЛ до 895 и став единоличным рекордсменом лиги.