Պուտինը միգրանտների կեղծ ամուսնությունների դեմ պայքարի մասին օրենք է ստորագրել
Ըստ նոր օրենքի՝ այժմ ժամանակավոր կացության թույլտվություն ստանալու համար օտարերկրացին պետք է ամուսնացած լինի Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացու հետ առնվազն երեք տարի:
Պարզեցված կարգով կացության թույլտվություն ստանալու իրավունք է տրվում է օտարերկրյա քաղաքացուն, ով երեխա ունի, ամուսնացած է ՌԴ քաղաքացու հետ և մշտապես բնակվում է Ռուսաստանում՝ պայմանով, որ օտարերկրյա քաղաքացու երեխայի մոր (հոր) հետ Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում համատեղ ապրելու փաստը հաստատված է դատարանում բնակության թույլտվություն ստանալու օրվանից առնվազն երեք տարի առաջ:
Օրենքն ուղղված է միգրացիոն օրենսդրության բարելավմանը` Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում օտարերկրյա քաղաքացիների կամ քաղաքացիություն չունեցող անձանց կողմից ապօրինի կերպով միգրացիոն կարգավիճակ ստանալու նպատակով ֆիկտիվ ամուսնությունների և հայրության ֆիկտիվ հաստատման օգտագործումը վերացնելու առումով:
Օրենքով առաջարկվում է չեղյալ համարել ժամանակավոր կացության և կացության թույլտվությունը, եթե դատարանի օրինական ուժի մեջ մտած վճիռը վերացնում է օտարերկրյա քաղաքացու որդեգրումը կամ համապատասխան երեխայի նկատմամբ օտարերկրյա քաղաքացու հայրությունը հաստատող ակտի գրառումը. ինչպես նաև այն դեպքում, երբ դատարանն անվավեր է ճանաչում Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացու հետ ամուսնությունը, որը հիմք է հանդիսացել համապատասխան թույլտվություն ստանալու համար, նշված է օրինագծի բացատրական գրության մեջ:

Президент России Владимир Путин подписал закон против фиктивных браков с иностранцами.
Согласно новому закону, для получения разрешения на временное проживание иностранец должен состоять в браке с гражданином РФ не менее трех лет.
Иностранный гражданин, имеющий ребенка, состоящий в браке с гражданином России и постоянно проживающий в России, имеет право на получение вида на жительство в упрощенном порядке при условии, что иностранный гражданин проживает совместно с матерью (отцом) ребенка в территории РФ подтверждается в суде для получения вида на жительство не менее чем за три года до даты.
Закон направлен на совершенствование миграционного законодательства в части исключения использования фиктивных браков и фиктивного подтверждения отцовства иностранными гражданами или лицами без гражданства на территории Российской Федерации для незаконного получения миграционного статуса.
Закон предлагает аннулировать разрешение на временное проживание и вид на жительство, если юридически обязывающим решением суда отменено усыновление иностранного гражданина или запись акта, подтверждающего отцовство иностранного гражданина на рассматриваемого ребенка; а также в случае признания судом недействительным брака с гражданином РФ, послужившего основанием для получения соответствующего разрешения, указано в пояснительном тексте законопроекта.