«Փոխադարձ համաձայնությամբ հանել ենք այդ կետը (միջանցքը) խաղաղության համաձայնագրից». Ամիրբեկով
«Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահի ներկայացուցիչ, դեսպան Էլչին Ամիրբեկովը անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական խաղաղության բանակցություններին, Ադրբեջանի պահանջներին ու հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը։
«Ադրբեջանի դեմ տարածքային պահանջները, որոնք ներառված են Հայաստանի գործող սահմանադրության մեջ, մնում են Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ գործընթացում հետագա առաջընթացի միակ խոչընդոտը»․ նշել է Ամիրբեկովը։ Ըստ Ամիրբեկովի՝ այս պահին բանակցություններին նպաստող գործոններից մեկն այն է, որ երկու կողմերն էլ համաձայնության են եկել մնացած հարցերից ամենավիճահարույցի՝ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» շուրջ․
«Փոխադարձ համաձայնությամբ մենք որոշեցինք հանել այս կետը խաղաղության համաձայնագրից և տեղափոխել քննարկումն ավելի ուշ փուլ... Այսպիսով, մենք որոշեցինք հանել այն տեքստից, բայց դեռ կարող ենք արտացոլել այն փաստը, որ սա այն հարցերից մեկն է, որին երկրները կարող են վերադառնալ ապագայում՝ քննարկելու և համաձայնության գալու համար»,- եզրափակել է նա։

"By mutual agreement, we removed that point (corridor) from the peace agreement." Amirbekov
In an interview with "Azatutyun" radio station, Ambassador Elchin Amirbekov, the representative of the President of Azerbaijan, referred to the Armenian-Azerbaijani peace negotiations, Azerbaijan's demands, and the unblocking of communications.
"Territorial claims against Azerbaijan, which are included in the current constitution of Armenia, remain the only obstacle to further progress in the peace process between Baku and Yerevan," said Amirbekov. According to Amirbekov, one of the factors contributing to the negotiations at the moment is that both sides have reached an agreement on the most controversial of the remaining issues, the so-called "Zangezur Corridor."
"By mutual agreement, we decided to remove this clause from the peace agreement and move the discussion to a later stage ... So we decided to remove it from the text, but we can still reflect on the fact that this is one of the issues that countries can return to in the future to discuss and to reach an agreement," he concluded.