«Փոխադարձ համաձայնությամբ հանել ենք այդ կետը (միջանցքը) խաղաղության համաձայնագրից». Ամիրբեկով
«Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահի ներկայացուցիչ, դեսպան Էլչին Ամիրբեկովը անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական խաղաղության բանակցություններին, Ադրբեջանի պահանջներին ու հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը։
«Ադրբեջանի դեմ տարածքային պահանջները, որոնք ներառված են Հայաստանի գործող սահմանադրության մեջ, մնում են Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ գործընթացում հետագա առաջընթացի միակ խոչընդոտը»․ նշել է Ամիրբեկովը։ Ըստ Ամիրբեկովի՝ այս պահին բանակցություններին նպաստող գործոններից մեկն այն է, որ երկու կողմերն էլ համաձայնության են եկել մնացած հարցերից ամենավիճահարույցի՝ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» շուրջ․
«Փոխադարձ համաձայնությամբ մենք որոշեցինք հանել այս կետը խաղաղության համաձայնագրից և տեղափոխել քննարկումն ավելի ուշ փուլ... Այսպիսով, մենք որոշեցինք հանել այն տեքստից, բայց դեռ կարող ենք արտացոլել այն փաստը, որ սա այն հարցերից մեկն է, որին երկրները կարող են վերադառնալ ապագայում՝ քննարկելու և համաձայնության գալու համար»,- եզրափակել է նա։

В интервью радиостанции "Азатутюн" представитель президента Азербайджана посол Эльчин Амирбеков коснулся армяно-азербайджанских мирных переговоров, требований Азербайджана и разблокировки коммуникаций.
«Территориальные претензии к Азербайджану, которые включены в действующую конституцию Армении, остаются единственным препятствием для дальнейшего прогресса в мирном процессе между Баку и Ереваном » . - сказал Амирбеков. По словам Амирбекова, одним из факторов, способствующих переговорам на данный момент, является то, что обе стороны достигли согласия по самому спорному из оставшихся вопросов - так называемому "Зангезурскому коридору".
"По обоюдному согласию мы решили убрать этот пункт из мирного соглашения и перенести обсуждение на более поздний этап... Поэтому мы решили убрать его из текста, но мы все равно можем отразить тот факт, что это один из вопросов к которому страны могут вернуться в будущем, чтобы обсудить и достичь соглашения" , - заключил он.