Իսպանիայի վարչապետը ցրել է երկրի խորհրդարանը
Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը այսօր՝ մայիսի 29-ին, հայտարարել է, որ ցրելու է խորհրդարանը և հուլիսի 23-ին նշանակելու է արտահերթ համընդհանուր ընտրություններ։ «Ես այս որոշումը կայացրել եմ այն ​​բանից հետո, երբ տեսա երեկվա ընտրությունների արդյունքները»,- ասել է Սանչեսը։ Իսպանիայում մայիսի 28-ին կայացած ռեգիոնալ և մունիցիպալ ընտրությունների արդյունքում պահպանողական ժողովրդական կուսակցությունը, որը Իսպանիայի սոցիալիստական ​​աշխատավորական կուսակցության՝ Սանչեսի գլխավոր մրցակիցն է, հաղթել է ինքնավար համայնքների մեծ մասում։
Վարչապետի կուսակցությունը հավաքել է 6,1 միլիոնից մի փոքր ավելի կամ ձայների 28,18%-ը, մինչդեռ պահպանողական ժողովրդական կուսակցության օգտին քվեարկել է ընտրողների մոտ 6,9 միլիոնը կամ 31,47%-ը: Իսպանիայում համընդհանուր ընտրությունները պետք է անցկացվեին 2023 թվականի վերջին։

The Prime Minister of Spain dissolved the country's parliament
Spanish Prime Minister Pedro Sánchez announced today, May 29, that he would dissolve the parliament and call for extraordinary general elections on July 23. "I made this decision after seeing the results of yesterday's elections," Sanchez said. In regional and municipal elections held in Spain on May 28, the conservative People's Party, the main rival of Sanchez's Socialist Workers' Party of Spain, won most of the autonomous communities.
The Prime Minister's Party won just over 6.1 million, or 28.18% of the vote, while the Conservative People's Party received about 6.9 million, or 31.47%. General elections in Spain were to be held at the end of 2023.