Ռուսաստանը դարձել է Իրանի խոշորագույն օտարերկրյա ներդրողը
Անցած տարվա ընթացքում Ռուսաստանը դարձել է Իրանի խոշորագույն օտարերկրյա ներդրողը՝ երեք անանուն նախագծերում ներդնելով 2,76 միլիարդ դոլար․ ասվում է «Financial Times»-ին Իրանի ֆինանսների նախարար Էհսան Խանդուզի տված հարցազրույցում։
Դա, ըստ նախարարի, պատժամիջոցների տակ ընկած տնտեսությունում մնացած օտարերկրյա ներդրումների երկու երրորդն է (նախորդ տարվա ընթացքում՝ 4,3 միլիարդ դոլարի): 2021 թվականին կար ընդամենը 1,45 միլիարդ դոլար։ Խանդուզին որպես ներդրումային երկրորդ գործընկեր անվանել է Չինաստանը, սակայն վերջինիս՝ նախորդ տարվա ներդրումները նվազել են և նույնիսկ զիջում էին Աֆղանստանից, Իրաքից և իրանական սփյուռքից եկած հոսքերին։

In the Financial Times interview, the Minister of Finance of Iran, Ehsan Khandozi, said Russia had become Iran's largest foreign investor, investing $2.76 billion in three unnamed projects over the past year. It is said
According to the minister, that is two-thirds of the remaining foreign investment in the sanctioned economy ($4.3 billion in the previous year). In 2021, there was only $1.45 billion. Khanduz named China the second investment partner, but the latter's investments decreased last year and were even inferior to the flows from Afghanistan, Iraq, and the Iranian diaspora.