«ԱՄՆ-ն ձգտում է մրցակցության, ոչ թե հակամարտության». Բայդենը՝ Սիին
Երեկ, ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատում իր ելույթի ժամանակ, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը անդրադարձել է ԱՄՆ-Չինաստան հարաբերություններին։ Բայդենը հայտարարել է, որ ինքը Չինաստանի նախագահ Սի Ծինպինին ասել է, որ Վաշինգտոնը ձգտում է «մրցակցության, ոչ թե հակամարտություն»:
Բայդենը նաև նշել է, որ ԱՄՆ ներդրումներն իր դաշինքներում, ռազմական և առաջադեմ տեխնոլոգիաներում նշանակում են, որ Ամերիկան այժմ գտնվում է իր ամենաուժեղ դիրքում վերջին տասնամյակների ընթացքում՝ մրցելու համար Չինաստանի հետ և պաշտպանելու իր շահերը:
«Մի սխալվեք. ինչպես մենք պարզ դարձրինք անցյալ շաբաթ, եթե Չինաստանը սպառնա մեր ինքնիշխանությանը, մենք կգործենք մեր երկիրը պաշտպանելու համար: Եվ մենք դա արեցինք»,-ասել է Բայդենը՝ ակնարկելով ԱՄՆ կողմից չինական հետախուզական օդապարիկը ոչնչացնելու գործը։

"The US seeks competition, not conflict," Biden to Xi
Yesterday, during his speech in the US House of Representatives, US President Joe Biden referred to US-China relations. Biden said he told Chinese President Xi Jinping that Washington was seeking "competition, not conflict."
Biden also noted that US investment in its alliances, military and advanced technology means America is now in its most vital position in decades to compete with China and defend its interests.
"Make no mistake. As we made clear last week, if China threatens our sovereignty, we will act to defend our country. And we did it," said Biden, referring to the US's destruction of the Chinese reconnaissance balloon.