Ռուսաստանը խոշոր հարձակում է նախապատրաստում Ուկրաինայի արևելքում
Ռուսաստանը շարունակում է ավելացնել ուժերը Դոնբասում և պատրաստվում է առաջիկա ամիսներին խոշոր հարձակման, հավանաբար, Լուգանսկի մարզում։ Այդ մասին գրում է պատերազմի ուսումնասիրության ամերիկյան ինստիտուտը (ISW) իր նոր ամփոփագրում:
Ինստիտուտի վերլուծաբանների կարծիքով՝ այդ մասին են վկայում ինչպես ռուսական, այնպես էլ ուկրաինական ու արևմտյան աղբյուրներից ստացվող տվյալները։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Սթոլթենբերգը հունվարի 30-ին հայտարարել է, որ չի տեսնում խաղաղ բանակցություններին Ռուսաստանի նախապատրաստման նշաններ, այլ՝ ճիշտ հակառակը։
«ՌԴ-ն կարող է մոբիլիզացնել ևս 200 հազար մարդ, ավելացնում է զինամթերքի արտադրությունը և ստանում դրանք բարեկամական ավտորիտար ռեժիմներից, ինչպիսիք են Իրանը և ԿԺԴՀ-ն»,- նշել է Ստոլտենբերգը։

Россия готовит крупное наступление на востоке Украины
Россия продолжает наращивать свои силы на Донбассе и готовится к крупному наступлению в ближайшие месяцы, вероятно, в Луганской области. Об этом пишет Американский институт изучения войны (ISW) в своем новом резюме.
По мнению аналитиков института, об этом свидетельствуют данные, полученные из российских, украинских и западных источников.
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг заявил 30 января, что не видит признаков подготовки России к мирным переговорам, а совсем наоборот.
«Российская Федерация может мобилизовать еще 200 тысяч человек, увеличивает производство боеприпасов и получает их от дружественных авторитарных режимов, таких как Иран и КНДР», — отметил Столтенберг.