ՌԴ-ն ֆիքսում է, որ Երևանը նախընտրել է ԵՄ-ին և ոչ՝ ՀԱՊԿ-ին
ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել հայ-ադրբեջանական սահմանին ՀՀ կողմից ԵՄ դիտորդական առաքելության վերաբերյալ։
Հիմնական հայտարարություններ.
◾ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը կարձագանքի Հայաստանում ԵՄ դիտորդների պահվածքին՝ հաշվի առնելով «գետնի վրա» իրավիճակի զարգացումը։
◾️ Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում ԵՄ ներկայացուցիչների հայտնվելը կարող է միայն աշխարհաքաղաքական դիմակայություն բերել տարածաշրջան։
◾️ Եթե Հայաստանը պահպանում է հետաքրքրությունը ՀԱՊԿ ներուժի գործարկման հարցում, այն կարող է օպերատիվ առաքելություն ծավալել Հայաստանում։
◾️ Հայաստանում ամեն գնով ամրապնդվելու՝ ԵՄ փորձերը կարող են վնաս հասցնել հայերի և ադրբեջանցիների արմատական շահերին։
◾️ ՌԴ-ն արձանագրում է, որ Երևանում, տրամաբանական ավարտին չհասցնելով ՀԱՊԿ առաքելության ուղղությամբ աշխատանքը, նախընտրեցին ընտրություն կատարել հօգուտ ԵՄ-ի։

The Russian Federation notes that Yerevan preferred the EU and not the CSTO
The Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation stated the observation mission of the EU on the Armenian-Azerbaijani border.
Key announcements.
◾ The Russian peacekeeping force will react to the behavior of EU observers in Armenia, considering the development of the situation "on the ground."
◾️ The appearance of EU representatives in the border regions of Armenia can only bring the geopolitical confrontation to the region.
◾️ If Armenia maintains its interest in implementing the CSTO potential, it can carry out an operational mission in Armenia.
◾️ The EU's attempts to strengthen Armenia at any cost may harm the fundamental interests of Armenians and Azerbaijanis.
◾️ The Russian Federation records that in Yerevan, not bringing the work towards the CSTO mission to a logical end, they chose to choose favor of the EU.