Արա Աբրահամյանը մասնակցել է ամերիկացի-ռուսաստանցի բանտարկյալների փոխանակմանը
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը առանցքային դեր է խաղացել 2019 թվականից Ռուսաստանում պահվող ամերիկացի բանտարկյալ Թրեվոր Ռիդի ազատ արձակման գործում։
Այդ մասին հայտնել է Նյու Մեքսիկոյի նախկին նահանգապետ Բիլ Ռիչարդսոնը։ Նա ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպանն էր, որը միջնորդել է ազատ արձակման հարցում, երբ գաղտնի մեկնել էր Մոսկվա՝ փետրվարին Ուկրաինայի դեմ ռուսական ռազմական հարձակման սկսվելուց ժամեր առաջ: Ռիչարդսոնը, իր համանուն կենտրոնի միջոցով, աշխատում էր կուլիսներում, որպեսզի ապահովի Ռիդի ազատ արձակումը:
Հիմա էլ նոր տեղեկություն է ստացվել, որ ՌԴ-ԱՄՆ վերջին փոխանակման՝ Բուտ-Գրեյներ գործարքում կրկին առանցքային դեր է ունեցել ՌԴ-ում հայերի միության նախագահը։ Ըստ առկա տեղեկատվության՝ ամերիկյան կողմից բանակցել է Նյու Մեքսիկո նահանգի նախկին նահանգապետ և ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին մշտական ​​ներկայացուցիչ Բիլ Ռիչարդսոնը: Վերջինիս խոսքով՝ ինքը բազմիցս այցելել է Մոսկվա՝ ներկայացնելով Գրեյների շահերը։
Ռիչարդսոնն ասել է, որ ռուսական կողմից բանակցություններին աջակցել է ռուս գործարար, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի նախագահ Արա Աբրահամյանը։

Ара Абрамян, главный переговорщик по обмену пленными между США и Россие
Ара Абрамян, президент Союза армян России, сыграл ключевую роль в освобождении американского заключенного Тревора Рида, который находится в России с 2019 года.
Об этом сообщил бывший губернатор штата Нью-Мексико Билл Ричардсон. Он был послом США в ООН, который способствовал освобождению, когда он тайно ездил в Москву за несколько часов до начала российского военного наступления на Украину в феврале. Ричардсон через свой одноименный центр работал за кулисами, чтобы добиться освобождения Рида.
Теперь же поступила новая информация о том, что президент Союза армян России в очередной раз сыграл ключевую роль в последнем обмене между Россией и США – обмену Бут-Грейнер. По информации, переговоры вел бывший губернатор штата Нью-Мексико и бывший постпред США при ООН Билл Ричардсон. По словам последнего, он много раз бывал в Москве, представляя интересы Грейнер.
Ричардсон сказал, что российский бизнесмен Ара Абрамян, президент Всемирного армянского конгресса, поддержал переговоры с российской стороны.