Արա Աբրահամյանը մասնակցել է ամերիկացի-ռուսաստանցի բանտարկյալների փոխանակմանը
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը առանցքային դեր է խաղացել 2019 թվականից Ռուսաստանում պահվող ամերիկացի բանտարկյալ Թրեվոր Ռիդի ազատ արձակման գործում։
Այդ մասին հայտնել է Նյու Մեքսիկոյի նախկին նահանգապետ Բիլ Ռիչարդսոնը։ Նա ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպանն էր, որը միջնորդել է ազատ արձակման հարցում, երբ գաղտնի մեկնել էր Մոսկվա՝ փետրվարին Ուկրաինայի դեմ ռուսական ռազմական հարձակման սկսվելուց ժամեր առաջ: Ռիչարդսոնը, իր համանուն կենտրոնի միջոցով, աշխատում էր կուլիսներում, որպեսզի ապահովի Ռիդի ազատ արձակումը:
Հիմա էլ նոր տեղեկություն է ստացվել, որ ՌԴ-ԱՄՆ վերջին փոխանակման՝ Բուտ-Գրեյներ գործարքում կրկին առանցքային դեր է ունեցել ՌԴ-ում հայերի միության նախագահը։ Ըստ առկա տեղեկատվության՝ ամերիկյան կողմից բանակցել է Նյու Մեքսիկո նահանգի նախկին նահանգապետ և ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին մշտական ​​ներկայացուցիչ Բիլ Ռիչարդսոնը: Վերջինիս խոսքով՝ ինքը բազմիցս այցելել է Մոսկվա՝ ներկայացնելով Գրեյների շահերը։
Ռիչարդսոնն ասել է, որ ռուսական կողմից բանակցություններին աջակցել է ռուս գործարար, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի նախագահ Արա Աբրահամյանը։

Ara Abrahamyan, the principal negotiator of the US-Russia prisoner exchange
Ara Abrahamyan, the president of the Union of Armenians of Russia, played a vital role in releasing American prisoner Trevor Reed, who has been held in Russia since 2019.
Bill Richardson, former governor of New Mexico, informed me about it. He was the US ambassador to the United Nations who brokered the release when he secretly traveled to Moscow hours before the Russian military offensive against Ukraine began in February. Richardson worked behind the scenes through his eponymous center to secure Reed's release.
Now, new information has been received that the president of the Union of Armenians in Russia once again played a vital role in the latest exchange between Russia and the USA, the Bout-Greiner deal. According to information, Bill Richardson, former governor of New Mexico and former US permanent representative to the United Nations, negotiated. According to the latter, he visited Moscow many times, representing the interests of Greiner.
Richardson said that Russian businessman Ara Abrahamyan, president of the World Armenian Congress, supported the negotiations on the Russian side.