Օդային բեռնափոխադրումներ և սահմանային անցակետի բացում Հայաստանի և Թուրքիայի միջև. Hurriyet
Ըստ թուրքական «Hurriyet» լրատվականի՝ մեկնարկել է Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման երկրորդ փուլը։ Ըստ այդմ, հայ և թուրք պաշտոնյաները քննարկում են Նոր տարուց առաջ Թուրքիա-Հայաստան օդային բեռնափոխադրումների մեկնարկը, այդ թվում՝ «Ալիջան» սահմանային անցակետի բացումը։
Փետրվարի 2-ին ամիսներ տևած բանակցություններից հետո մեկնարկեցին Ստամբուլ-Երևան առաջին ուղևորափոխադրումները։ Այժմ պաշտոնյաները մոտենում են բանակցությունների ավարտին՝ երկու երկրների միջև բեռնափոխադրումներ սկսելու շուրջ։
Ըստ թուրքական լրատվականի աղբյուրների՝ բեռնափոխադրումները կարող են սկսվել մինչև այս տարվա վերջ՝ դեկտեմբերի 31-ը։ Մինչև հիմա Հայաստանը թուրքական ապրանքներ էր ձեռք բերում Վրաստանի տարածքով։ Բեռնափոխադրումների մեկնարկով թուրքական ապրանքներն ուղիղ թռիչքներով կհասցվեն Հայաստան։
Պաշտոնյաները նաև քննարկում են թուրք-հայկակակն «Ալիջան» սահմանային անցակետի բացումը, որը փակ է 1993 թվի ապրիլից։ Արևելյան Իգդիր նահանգում գտնվող անցակետը երկու երկրները կապում է 128 մ երկարությամբ կամրջով, սակայն մոտ երեք տասնամյակ փակ լինելու պատճառով կամուրջը դարձել է անգործունակ։
Անանուն պաշտոնյաները հայտնել են, որ կամուրջը կվերանորոգվի՝ հավելելով, որ դրա վերանորոգման շուրջ բանակցությունները սկսվել են մի քանի շաբաթ առաջ։ Սակայն մոտ ապագայում արդյունք չի ակնկալվում, քանի որ ձնառատ եղանակը խոչընդոտում է շինարարական աշխատանքներին։
Հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման գործընթացի երրորդ փուլը լինելու են երկու երկրների միջև ուղիղ առևտուր սկսելու շուրջ բանակցությունները։ «Այդ ուղղությամբ էլ արդեն սկսվել են տեխնիկական աշխատանքները»,- հավելել են թերթի աղբյուրները։

Авиаперевозки грузов и открытие пункта пропуска между Арменией и Турцией. Hurriyet
По сообщению турецкого информационного агентства "Hurriyet", начался второй этап нормализации отношений между Турцией и Арменией. Соответственно, официальные лица Армении и Турции обсуждают начало авиаперевозок грузов между Турцией и Арменией до Нового года, в том числе открытие пограничного пункта «Алиджан».
2 февраля, после многомесячных переговоров, были запущены первые пассажирские рейсы Стамбул-Ереван. В настоящее время официальные лица приближаются к завершению переговоров о начале грузоперевозок между двумя странами.
По данным источников турецкого информационного агентства, грузоперевозки могут начаться до конца текущего года, 31 декабря. До сих пор Армения закупала турецкие товары через территорию Грузии. С началом грузоперевозок турецкие товары будут доставляться в Армению прямыми рейсами.
Официальные лица также обсуждают открытие турецко-армянского погранперехода «Алижан», который был закрыт с апреля 1993 года. Контрольно-пропускной пункт в провинции Восточный Игдыр соединяет две страны мостом длиной 128 метров, но из-за того, что он был закрыт почти три десятилетия, мост пришел в негодность.
Неназванные официальные лица заявили, что мост будет отремонтирован, добавив, что переговоры о его ремонте начались несколько недель назад. Однако в ближайшее время результатов не предвидится, так как снежная погода мешает строительным работам.
Третьим этапом процесса нормализации армяно-турецких отношений станут переговоры о начале прямой торговли между двумя странами. "Технические работы в этом направлении уже начаты", - добавили источники газеты.