Չինաստանը թուլացնում է կովիդի սահմանափակումները երկրում
Վերջին շաբաթների ցույցերի ճնշման ներքո Չինաստանի կառավարությունը հայտարարել է իր խիստ՝ «Զրո COVID» քաղաքականությունը թուլացնելու մասին՝ ներառյալ նուկլեինային թեստերի հաճախականության կրճատումը:
Երկրի առողջապահության ազգային հանձնաժողովի հայտարարության մեջ ասվում է, որ Չինաստանի պետխորհրդի կանխարգելման և վերահսկման համատեղ մեխանիզմը հրապարակել է 10 նոր միջոց, որոնք թույլ են տալիս մեղմ կամ առանց ախտանիշների վարակվածներին տանել կարանտին և նվազեցնել նուկլեինաթթվի թեստավորման հաճախականությունը:
Նոր միջոցառումների համաձայն՝ հասարակական վայրերն այլևս չեն պահանջի նուկլեինաթթվի թեստի արդյունքները։ Դրանք և առողջապահական կոդը այլևս չեն պահանջվի միջտարածաշրջանային տեղաշարժերի համար:
Այնուամենայնիվ, որոշ հատուկ վայրեր, ներառյալ՝ ծերանոցները, բժշկական հաստատությունները և դպրոցները, դեռ կարող են պահանջել նուկլեինաթթվի թեստի արդյունքներ:

China relaxes covid restrictions in the country
Under pressure from protests in recent weeks, the Chinese government has announced a relaxation of its strict "Zero COVID" policy, including reducing the frequency of nuclear tests.
The country's National Health Commission said in a statement that China's State Council's Joint Prevention and Control Mechanism had released 10 new measures to allow mild or asymptomatic infections to be quarantined and reduce the frequency of nucleic acid testing.
Under the new measures, public places will no longer require nucleic acid test results. These and the health code will no longer be needed for inter-regional movements.