Կոնֆլիկտից միակ ելքը բանակցային ճանապարհով է
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ անմիջական կապի մեջ է Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
«Ես կանոնավոր քննարկումներ և ուղիղ կապ եմ պահպանում նախագահ Պուտինի հետ, քանի որ կարծում եմ, որ փոխգործակցության վերսկսման լավագույն միջոցը [հաղորդակցության] այս ուղիղ ալիքը պահպանելն է», - կիրակի օրը ամերիկյան CBS հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ասել է Մակրոնը։ Նա նշել է, որ նման իրավիճակում «ամենավատը մեկուսացումն է»։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է տեսնում Ուկրաինայի հակամարտության ավարտը, Մակրոնն ասել է, որ «ուկրաինացիները պետք է որոշում կայացնեն այս մասին»։ «Այս իրավիճակից միակ ելքը բանակցություններն են: Ես ռազմական տարբերակներ չեմ տեսնում»,- ընդգծել է Ֆրանսիայի նախագահը:

The only way out of the conflict is through negotiation
French President Emmanuel Macron announced that he is in direct contact with Russian leader Vladimir Putin.
"I maintain regular discussions and direct contact with President Putin because I think the best way to resume interaction is to maintain this direct channel [of communication]," Macron said in an interview with American CBS television on Sunday. He noted that "the worst thing is isolation" in such a situation.
Answering the question about how he sees the end of the conflict in Ukraine, Macron said that "Ukrainians should decide this." "The only way out of this situation is negotiations. I don't see military options," the French president emphasized.