Ռուսաստանում ուժի մեջ է մտնում օտարերկրյա գործակալների մասին նոր օրենքը
Ինչպես հայտնում են ռուսական լրատվամիջոցները, դեկտեմբերի 1-ից Ռուսաստանում ուժի մեջ է մտնում օտարերկրյա գործակալների մասին «Օտարերկրյա ազդեցության տակ գտնվող անձանց գործունեության նկատմամբ վերահսկողության մասին» նոր օրենքը։
Այն ամփոփում է օտարերկրյա գործակալների վերաբերյալ Ռուսաստանի օրենսդրության գործող նորմերը և ներմուծում մի քանի նոր դրույթներ։
Օրենքը սահմանում է, որ օտարերկրյա գործակալն այն անձն է, ով ստացել է աջակցություն կամ գտնվում է օտարերկրյա ազդեցության տակ այլ ձևերով և իրականացնում է քաղաքական գործունեություն, նպատակաուղղված տեղեկատվություն է հավաքում Ռուսաստանի ռազմական, ռազմատեխնիկական գործունեության ոլորտում կամ տարածում է հաղորդագրություններ և նյութեր՝ նախատեսված մարդկանց անսահմանափակ շրջանակի համար։

A new law on foreign agents comes into force in Russia
As reported by the Russian media, the new law on foreign agents, "On control over the activities of persons under foreign influence," came into force in Russia on December 1.
It summarizes the current norms of Russian legislation on foreign agents and introduces several new provisions.
The law defines a foreign agent as someone who has received support or is under alien influence in other ways and carries out political activities, purposefully collects information on Russia's military and military-technical activities, or distributes messages and materials to an unlimited range of intended people.