Վրաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը 300 հզ դոլար է տրամադրել Դադիանի իշխանների ամրոցի վերականգնմանը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վրաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարել է Զուգդիդիում Դադիանի պալատի վերականգնման համար 300 հազար դոլար հատկացնելու մասին։ Դադիանի պալատը մեգրել իշխանների նստավայրն է եղել։ Ներկայիս պալատը կառուցվել է 1873-78 թթ.՝ արքայադուստր Եկատերինա Դադիանիի համար:
Եկատերինա Ալեքսանդրովնա Ճավճավաձե-Դադիանին, ով նաև Նինա Գրիբոեդովայի քույրն է, Եվրոպայից ուղարկված այգեպանների օգնությամբ պալատի շուրջ այգի է կառուցել, որը այժմ իր 26,4 հա տարածքով Զուգդիդիի հիասքանչ բուսաբանական այգին է։
Այստեղ է պահվում նաև Նապոլեոնի երեք մահվան դիմակներից մեկը։ Այն Վրաստան է բերել արքայազն Աշիլ Մուրատը՝ մարշալ Մուրատի թոռը, ով ամուսնացել է մեգրելների վերջին տիրակալ Նիկո Դադիանիի քրոջ՝ Սալոմե Դադիանիի հետ։

The US Embassy in Georgia provided 300 thousand dollars for the restoration of the Dadiani Princes' Castle (PHOTOS)
The US Embassy in Georgia has announced the allocation of 300,000 dollars for restoring Dadian's palace in Zugdidi. The court of Dadian was the residence of Maghreb princes. The current castle was built in 1873-78 for Princess Ekaterina Dadiani.
Ekaterina Alexandrovna Chavchavadze-Dadiani, who is also Nina Griboedova's sister, with the help of gardeners sent from Europe, built a garden around the palace, which is now the magnificent Zugdidi Botanical Garden with its area of ​​26.4 hectares.
One of the three death masks of Napoleon is also kept here. It was brought to Georgia by Prince Ashil Murat, the grandson of Marshal Murat, who married Salome Dadiani, the sister of Nico Dadiani, the last ruler of the Meireles.