Տեխնիկական պատվիրակությունները հանդիպել են հայ-թուրքական սահմանին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը անդրադարձել է հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը։ Քալընը, մասնավորապես, հայտարարել է. «Այս ամսվա սկզբին թուրք-հայկական սահմանին տեղի ունեցավ տեխնիկական պատվիրակությունների հանդիպում՝ ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Հայաստանի տարածքում։ Այնտեղ կա կամուրջ, աշխատանքներ են տարվել այն վերանորոգելու և տեխնիկապես նախապատրաստելու ճանապարհային հսկողության, մաքսային հսկողության և նմանատիպ այլ ընթացակարգերի համար, որոնք կյանքի կկոչվեն սահմանի բացումից հետո։
Աշխատանքն իրականացվում էր երկու կողմից, մերոնք նույնիսկ անցան մյուս կողմն ու ճաշեցին նրանց հետ։ Այս տեսակետից կարելի է վստահորեն ասել, որ դրական գործընթաց է ընթանում։ Մոտ ապագայում հնարավոր է թույլատրել երրորդ երկրների քաղաքացիներին, դիվանագիտական ​​անձնագրեր ունեցող անձանց ճամփորդությունը»,- թուրքական A Haber հեռուստաալիքի ուղիղ եթերում ասել է Թուրքիայի նախագահի խոսնակ և ավագ խորհրդական Իբրահիմ Քալընը։
Քալընը նաև նշել է, որ այժմ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջադեպերը դադարել են, մարել, բանակցությունները վերսկսվել են և ընթանում են ճիշտ ուղղությամբ։ Ըստ Քալընի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի և Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հարաբերությունների միաժամանակյա կարգավորումն ավելի հարթ կընթանա։

На армяно-турецкой границе встретились технические делегации
Пресс-секретарь президента Турции Реджепа Эрдогана Ибрагим Калын сослался на нормализацию армяно-турецких и армяно-азербайджанских отношений. Калын, в частности, заявил: «В начале этого месяца на турецко-армянской границе состоялась встреча технических делегаций, как на территории Турции, так и Армении. Там есть мост, проведены работы по его ремонту и технической подготовке к дорожному контролю, таможенному контролю и другим подобным процедурам, которые будут осуществляться после открытия границы.
Работа велась с обеих сторон, наши даже ходили на другую сторону и обедали с ними. С этой точки зрения можно с уверенностью сказать, что идет позитивный процесс. В ближайшее время возможно разрешить выезд граждан третьих стран и лиц с дипломатическими паспортами", - заявил пресс-секретарь и старший советник президента Турции Ибрагим Калын в прямом эфире турецкого телеканала Haber.
Калын также отметил, что сейчас инциденты между Арменией и Азербайджаном прекратились, поутихли, переговоры возобновились и движутся в правильном направлении. По словам Калына, одновременное урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном и между Арменией и Турцией будет более плавным.