ՀԱՊԿ-ը կստեղծի բիոանվտանգության համակարգող խորհուրդ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում ստեղծվում է բիոանվտանգության համակարգող խորհուրդ։ Այն կքննարկի մի շարք երկրներում կենսաբանական լաբորատորիաների գործունեության խնդիրը։ Այդ մասին հայտնել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը։
«Նոյեմբերի 23-ին Երևանում կայացած ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի գագաթնաժողովում որոշվել է ստեղծել կենսաանվտանգության համակարգող խորհուրդ: Կքննարկվի կենսալաբորատորիաների թեման»,-ասել է Զասը։
«ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում կենսաանվտանգության փորձագիտական ​​գնահատումն անհրաժեշտ է, քանի որ կազմակերպության առանձին երկրներ այդ ոլորտում վտանգ են տեսնում»,-հավելել է նա։

ОДКБ создаст Координационный совет по биобезопасности
В Организации Договора о коллективной безопасности создан Координационный совет по биобезопасности. На нем будет обсуждаться проблема биологических лабораторий в ряде стран. Об этом сообщил генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась.
«23 ноября на состоявшемся в Ереване саммите Совета коллективной безопасности ОДКБ было принято решение о создании координационного совета по биобезопасности. Будет обсуждаться тема биолабораторий", - сказал Зась.
«Экспертная оценка биобезопасности в рамках ОДКБ необходима, поскольку отдельные страны организации видят опасность в этой сфере», — добавил он.