Զախարովան հրաժարվել է բացահայտել հայ-ադրբեջանական խաղաղության բանակցությունների մանրամասները
«Խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հարցը, ինչպես հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման մյուս խնդիրները շատ զգայուն են»,- ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով NEWS.ru-ի հարցին։ Նրա խոսքով՝ մինչ կոնկրետ պայմանավորվածությունների ի հայտ գալը տեղին չէ մեկնաբանել կողմերի դիրքորոշումները։
«Խաղաղության պայմանագրի թեման, ինչպես հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման այլ հարցեր, շատ զգայուն է։ Կոնկրետ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելուց առաջ անտեղի ենք համարում մեկնաբանել կողմերի դիրքորոշումները»,-նշել է Զախարովան։
Զախարովան հիշեցրել է, որ անցած շաբաթ Երևանում էր ՌԴ ԱԳ նախարարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևը։ Իր շրջագայության շրջանակներում նա մի շարք խորհրդակցություններ է անցկացրել Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության հետ, իսկ այժմ գտնվում է Բաքվում՝ հանդիպելու ադրբեջանական կողմի հետ։ Այս շփումների ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվում են խաղաղության պայմանագրի հարցեր։

Захарова отказалась раскрыть детали армяно-азербайджанских мирных переговоров
"Вопрос подписания мирного договора, как и другие вопросы урегулирования армяно-азербайджанских отношений, является очень чувствительным", - заявила на еженедельном брифинге официальный представитель МИД России Мария Захарова, отвечая на вопрос NEWS. RU. По ее словам, нецелесообразно комментировать позиции сторон до появления конкретных договоренностей.
« Тема мирного договора, как и другие вопросы урегулирования армяно-азербайджанских отношений, очень чувствительна. « Считаем нецелесообразным комментировать позиции сторон до достижения конкретных договоренностей », — сказала Захарова.
Захарова напомнила, что на прошлой неделе в Ереване находился спецпредставитель министра иностранных дел России Игорь Ховаев. В рамках своего турне он провел ряд консультаций с политическим руководством Армении, а сейчас находится в Баку для встречи с азербайджанской стороной. В ходе этих контактов, среди прочего, обсуждаются вопросы мирного договора.