Պուտինը ելույթ չի ունենա G20-ում, այդ թվում՝ առցանց
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ելույթ չի ունենա G20-ի գագաթնաժողովում, այդ թվում՝ առցանց։ Ռուսական պետական ​​լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Անդրադառնալով Ուկրաինայում տիրող իրավիճակին՝ Կրեմլի խոսնակը նշել է, որ խաղաղ բանակցությունների միջոցով հնարավոր է հասնել «հատուկ գործողության» նպատակներին, սակայն դրանք այժմ անհնար են «ուկրաինական կողմի դիրքորոշման շնորհիվ»։
Խոսելով հացահատիկի գործարքի երկարաձգման հնարավորության մասին՝ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը նշել է, որ նման որոշումները չեն հայտարարվում. «Բանակցությունները շարունակվում են»,-պարզաբանել է Պեսկովը։

Putin will not be speaking at the G20, including online
According to the Russian state media, the press secretary of the Russian President, Dmitry Peskov, reported that Russian President Vladimir Putin would not make a speech at the G20 summit, including online.
Referring to the situation in Ukraine, the Kremlin spokesman noted that it is possible to achieve the goals of the "special operation" through peace negotiations. Still, they are now impossible "due to the position of the Ukrainian side."
Speaking about the possibility of extending the grain deal, the press secretary of the Russian President noted that such decisions are not announced. "Negotiations are continuing," explained Peskov.