«Մենք Հայաստանին ու Ադրբեջանին չենք տալիս ստորագրման պատրաստ փաստաթուղթ». Նեդ Փրայս
ԱՄՆ պետդեպի խոսնակ Նեդ Փրայսը անդրադարձել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի վաշինգտոնյան հանդիպմանը և դրա արդյունքներին։
Փրայսը, մասնավորապես, ասել է. «Հանդիպմանը արտգործնախարարները պայմանավորվել են ընդլայնել իրենց բանակցությունները և առաջիկա շաբաթներին կազմակերպել ևս մեկ հանդիպում։ Պետք է նշեմ, որ պետքարտուղար Բլինքենը երեկ ներգրավված էր քննարկումներում, սակայն օրվա ընթացքում երկու կողմերի համար հնարավորություններ կային հանդիպելու և փորձելու կամրջել իրենց տարաձայնությունները, որոշ դեպքերում՝ առանց Միացյալ Նահանգների ակտիվ մասնակցության: Կարծում ենք, որ շարունակական ուղիղ երկխոսությունը առանցքային է խնդիրների լուծման և կայուն խաղաղության հասնելու համար:
Մենք փորձում ենք տարածք և հնարավորություն ստեղծել երկու կողմերի համար՝ միավորվելու, բացահայտելու իրենց տարբերությունները, որոնք շատ են, և փորձելու դրանք կամրջել:
Բայց մենք չէ, որ պետք է նախատեսենք, թե ինչպիսին կարող է լինել երկու երկրների միջև այս կայուն համապարփակ խաղաղությունը: Մենք նրանց ստորագրման պատրաստ փաստաթուղթ չենք ներկայացնում։ Մենք անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի օգնենք հնարավորություն ստեղծել դիվանագիտության համար, որը նրանք իրենք պետք է ձեռնարկեն, և դա տարբեր չէ ամբողջ աշխարհում մի շարք այլ մարտահրավերների նկատմամբ մեր մոտեցումներից։ Այդտեղ մենք ցույց ենք տվել այս մոդելի կենսունակությունն ու արդյունավետությունը։
Պատմական համաձայնությունը, որը ձեռք է բերվել Իսրայելի և Լիբանանի միջև ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ, դրանում Միացյալ Նահանգները խաղում էր միջնորդի, աջակցողի դեր, բայց մենք, իհարկե, պայմաններ չէինք թելադրում»,- հավելել է Փրայսը։

"We do not give Armenia and Azerbaijan a document ready for signing." Ned Price
US State Department spokesman Ned Price referred to the Washington meeting of Armenian and Azerbaijani Foreign Ministers Ararat Mirzoyan and Jeihun Bayramov and its results.
Price, in particular, said: "At the meeting, the foreign ministers agreed to expand their negotiations and organize another meeting in the coming weeks. I should note that Secretary Blinken was involved in the discussions yesterday, but throughout the day there were opportunities for both sides to meet and try to bridge their differences, in some cases without the active participation of the United States. We believe that continued direct dialogue is key to solving problems and achieving lasting peace.
We are trying to create a space and opportunity for both sides to come together, identify their differences, which are many, and try to bridge them.
But it is not for us to envisage what this lasting comprehensive peace between the two countries might look like. We do not present a document ready for them to sign. We're doing everything we can to help create an opportunity for the diplomacy that they have to undertake themselves, and that's no different than how we approach a number of other challenges around the world. There we have shown the viability and effectiveness of this model.
The historic agreement that was reached between Israel and Lebanon just a few weeks ago, in which the United States played the role of a mediator, a supporter, but we certainly did not dictate terms," ​​Price added.