«Մենք Հայաստանին ու Ադրբեջանին չենք տալիս ստորագրման պատրաստ փաստաթուղթ». Նեդ Փրայս
ԱՄՆ պետդեպի խոսնակ Նեդ Փրայսը անդրադարձել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի վաշինգտոնյան հանդիպմանը և դրա արդյունքներին։
Փրայսը, մասնավորապես, ասել է. «Հանդիպմանը արտգործնախարարները պայմանավորվել են ընդլայնել իրենց բանակցությունները և առաջիկա շաբաթներին կազմակերպել ևս մեկ հանդիպում։ Պետք է նշեմ, որ պետքարտուղար Բլինքենը երեկ ներգրավված էր քննարկումներում, սակայն օրվա ընթացքում երկու կողմերի համար հնարավորություններ կային հանդիպելու և փորձելու կամրջել իրենց տարաձայնությունները, որոշ դեպքերում՝ առանց Միացյալ Նահանգների ակտիվ մասնակցության: Կարծում ենք, որ շարունակական ուղիղ երկխոսությունը առանցքային է խնդիրների լուծման և կայուն խաղաղության հասնելու համար:
Մենք փորձում ենք տարածք և հնարավորություն ստեղծել երկու կողմերի համար՝ միավորվելու, բացահայտելու իրենց տարբերությունները, որոնք շատ են, և փորձելու դրանք կամրջել:
Բայց մենք չէ, որ պետք է նախատեսենք, թե ինչպիսին կարող է լինել երկու երկրների միջև այս կայուն համապարփակ խաղաղությունը: Մենք նրանց ստորագրման պատրաստ փաստաթուղթ չենք ներկայացնում։ Մենք անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի օգնենք հնարավորություն ստեղծել դիվանագիտության համար, որը նրանք իրենք պետք է ձեռնարկեն, և դա տարբեր չէ ամբողջ աշխարհում մի շարք այլ մարտահրավերների նկատմամբ մեր մոտեցումներից։ Այդտեղ մենք ցույց ենք տվել այս մոդելի կենսունակությունն ու արդյունավետությունը։
Պատմական համաձայնությունը, որը ձեռք է բերվել Իսրայելի և Լիբանանի միջև ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ, դրանում Միացյալ Նահանգները խաղում էր միջնորդի, աջակցողի դեր, բայց մենք, իհարկե, պայմաններ չէինք թելադրում»,- հավելել է Փրայսը։

«Мы не даем Армении и Азербайджану документ, готовый к подписанию». Нед Прайс
Официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс сослался на встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана Арарата Мирзояна и Джейхуна Байрамова в Вашингтоне и ее итоги.
Прайс, в частности, сказал: «На встрече министры иностранных дел договорились расширить свои переговоры и организовать еще одну встречу в ближайшие недели. Я должен отметить, что госсекретарь Блинкен вчера участвовал в обсуждениях, но в течение дня у обеих сторон была возможность встретиться и попытаться преодолеть свои разногласия, в некоторых случаях без активного участия Соединенных Штатов. Мы считаем, что продолжение прямого диалога является ключом к решению проблем и достижению прочного мира.
Мы пытаемся создать пространство и возможность для обеих сторон собраться вместе, определить различия в своих подходах, которых много, и попытаться их преодолеть.
Но не нам решать, как может выглядеть этот прочный всеобъемлющий мир между двумя странами. Мы не представляем документ, готовый для их подписания. Мы делаем все возможное, чтобы помочь создать возможность для дипломатии, которую они должны предпринять сами, и это ничем не отличается от того, как мы подходим к ряду других проблем по всему миру. Там мы показали жизнеспособность и эффективность этой модели.
«В историческом соглашении, которое было достигнуто между Израилем и Ливаном всего несколько недель назад, США играли роль посредника, именно посредника, но мы, конечно, не диктовали условия », — добавил Прайс.