Ռուսաստանը Իրանին ԱԹՍ-ների համար արևմտյան զենքի նմուշներ է փոխանցել
Կամիկաձե անօդաչու սարքերի համար, որոնք ռուսական զորքերը կիրառում են Ուկրաինայի ենթակառուցվածքների դեմ, Ռուսաստանը ոչ միայն 140 միլիոն եվրո է կանխիկ վճարել Իրանին, այլև հանձնել է պատերազմի ընթացքում գրավված արևմտյան զենքի մի քանի նմուշ:
Այս մասին բրիտանական Sky News հեռուստաալիքին հայտնել է «անվտանգության ոլորտի աղբյուրը»՝ անանունության պայմանով։ Sky News-ի փոխանցմամբ՝ Ռուսաստանը Իրանին է փոխանցել բրիտանական NLAW հակատանկային հրթիռը, ամերիկյան Javelin հակատանկային հրթիռը և Stinger զենիթային հրթիռը։
Ի պատասխան՝ Իրանը փոխանցել է 160 կամիկաձե անօդաչու թռչող սարք՝ 100 հատ «Շահեդ-136» և 60 հատ «Շահեդ-131», ինչպես նաև «Մոհաջեր-6» աթս-ներ, որոնք կարող են արկեր նետել: Բացի այդ, Իրանն ու Ռուսաստանը պայմանավորվել են 200 միլիոն եվրո արժողությամբ աթս-ների հետագա մատակարարման շուրջ։

Russia has provided Iran with samples of western weapons for anti-aircraft missiles
Russia not only paid Iran 140 million euros in cash for the kamikaze drones that Russian troops use against Ukrainian infrastructure but also handed over several samples of Western weapons captured during the war.
This was reported to the British Sky News channel by a "security source" on the condition of anonymity. According to Sky News, Russia transferred to Iran the British NLAW anti-tank missile, the American Javelin anti-tank missile and the Stinger anti-aircraft missile.
In response, Iran transferred 160 kamikaze drones: 100 Shahed-136 and 60 Shahed-131, as well as Mohajer-6 anti-aircraft missiles that can launch missiles. In addition, Iran and Russia agreed on the further supply of anti-aircraft missiles worth 200 million euros.