«Օտարների ցանկացած միջամտություն խնդիրներ կստեղծի տարածաշրջանում». Ռայիսի
Թեհրանում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Իրանի առաջնորդների համատեղ ասուլիսը։ Իրանի նախագահ Ռայիսին կարևորել է հարևանների հետ հարաբերությունների զարգացումը և հայտարարել, որ «եթե երկու երկրները կամք ունենան, միանգամայն հնարավոր է Իրանի և Հայաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը հասցնել երեք միլիարդ դոլարի»։
Իրանի նախագահը նաև հավելել է. «Այս հանդիպումներում, հատկապես՝ այս ուղևորության ժամանակ, բանակցությունների առանցքը երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական և անվտանգության հարաբերությունների զարգացումն է։ Երկու երկրների լավ հարաբերությունները միանշանակ կբերեն ավելի լավ հարաբերությունների տարածաշրջանում և միջազգային ասպարեզում։ Կովկասի տարածաշրջանում անվտանգությունն ու խաղաղությունը շատ կարևոր են Իրանի համար։
Տարածաշրջանային խնդիրների լուծումը պետք է լինի նույն տարածաշրջանում ներգրավվածների ձեռքում, և տարածաշրջանում օտարների ցանկացած միջամտություն նոր խնդիրներ կստեղծի՝ խնդիրներ լուծելու փոխարեն»։

«Любое вмешательство иностранцев создаст проблемы в регионе». Раиси
В Тегеране состоялась совместная пресс-конференция лидеров Армении и Ирана. Президент Ирана Раиси подчеркнул важность развития отношений с соседями и заявил, что «при наличии у обеих стран воли вполне возможно увеличить товарооборот между Ираном и Арменией до трех миллиардов долларов».
Президент Ирана также добавил. «Во время этих встреч, особенно во время этой поездки, сутью переговоров является развитие торгово-экономических отношений и отношений в области безопасности между двумя странами. Хорошие отношения между двумя странами обязательно приведут к улучшению отношений в регионе и на международной арене. Безопасность и мир в кавказском регионе очень важны для Ирана.
Решение региональных проблем должно быть в руках тех, кто занимается этим же регионом, и любое иностранное вмешательство в регион будет создавать новые проблемы, а не решать проблемы.