Տրանսգենդեր զինվորականն ու նրա հայազգի կինը մեղադրվում են պետական դավաճանության մեջ
ԱՄՆ-ում նախկին զինվորականին և նրա տիկնոջը մեղադրանք է առաջադրվել ԱՄՆ-ի զինծառայողների առողջությանը վնաս հասցնելու, Ռուսաստանին գաղտնի բժշկական տվյալներ փոխանցելու մեջ: Այդ մասին հայտնել են ԱՄՆ-ի զլմ-ները: ԱՄՆ արդարադատության նախարարության տվյալներով՝ պաշտոնաթող տրանսգենդեր զինվորական, նախկին ռազմական բժիշկ Ջեյմի Լի Հենրին և նրա կինը՝ պրոֆեսիոնալ անեսթեզիոլոգ Աննա Գաբրիելյանը, մտադիր էին Ռուսաստանին փոխանցել ԱՄՆ զինվորականների անհատական բժշկական տվյալները, որոնց նրանք ծառայողական հասանելիություն ունեին:
Մեղադրական եզրակացությունից հետևում է, որ հանցավոր մտադրությունը ամուսնական զույգի մոտ հայտնվել է Ուկրաինա ռուսական զինված ներխուժումից հետո: Գաբրիելյանն օգոստոսի 17-ին հանդիպել է մի մարդու հետ, ում նա համարում էր ռուսական հատուկ ծառայությունների աշխատակից, բայց ով իրականում Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) քողարկված գործակալ էր։
Ըստ հետաքննության՝ Գաբրիելյանն ասել է, որ նա «մոտիվացված է Ռուսաստանի հանդեպ հայրենասիրությամբ» և կցանկանար «Ռուսաստանին ցանկացած հնարավոր օգնություն ցուցաբերել, նույնիսկ, եթե դա կհանգեցնի պաշտոնանկության կամ բանտարկության»:

Солдат-трансгендер и его жена-армянка обвиняются в государственной измене
В США бывшему военному и его супруге предъявили обвинение в причинении вреда здоровью американских военнослужащих и передаче в Россию конфиденциальных медицинских данных. Об этом сообщили американские военные. По данным Минюста США, трансгендерный солдат в отставке и бывший военный врач Джейми Ли Генри и его жена, профессиональный анестезиолог Анна Габриелян, намеревались передать в Россию личную медицинскую информацию военнослужащих США, к которой они имели служебное доступ.
Из обвинительного заключения следует, что преступный умысел супружеской пары появился после вооруженного вторжения России в Украину. 17 августа Габриелян встретилась с человеком, которого она считала сотрудником российских спецслужб, но который на самом деле был тайным агентом Федерального бюро расследований (ФБР).
По версии следствия, Габриелян заявила, что она «движима патриотизмом по отношению к России» и хотела бы «оказать России любую возможную помощь, даже если это будет означать увольнение или тюремное заключение».