Անկարան պատրաստ է միջնորդ դառնալ ՌԴ և Ուկրաինայի բանակցությունների հարցում
ՌԴ և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց են ունեցել։ Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, կողմերը քննարկել են Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը։
Էրդողանը Պուտինի հետ զրույցում ասել է, որ Անկարան պատրաստ է միջնորդ դառնալ Ուկրաինայի հարցում․ «Կարծում եմ՝ անհրաժեշտ է ևս մեկ հնարավորություն տալ բանակցություններին»,- նշել է նա։
Պուտինը Էրդողանին տեղեկացրել է Դոնբասի, Խերսոնի և Զապորոժիեի շրջաններում անցկացված հանրաքվեների արդյունքների մասին։ ՌԴ առաջնորդը գնահատել է «Հյուսիսային հոսքում» աննախադեպ դիվերսիան՝ այն որակելով որպես միջազգային ահաբեկչություն։
Պուտինը երախտագիտություն է հայտնել Էրդողանին՝ հացահատիկի և ռուսական սննդամթերքի արտահանման շուրջ պայմանավորվածությունների ձեռքբերման գործում ունեցած ավանդի համար։

Ankara is ready to become a mediator in the negotiations between Russia and Ukraine
President Russia and Turkey Vladimir Putin and Recep Tayyip Erdogan had a telephone conversation. As the TASS agency reports, the parties discussed the situation in Ukraine.
Erdogan said in a conversation with Putin that Ankara is ready to become a mediator in the Ukraine issue. "I think it is necessary to give another chance to the negotiations," he said.
Putin informed Erdogan about the results of the referendums held in the Donbas, Kherson, and Zaporizhia regions. The leader of the Russian Federation assessed the unprecedented sabotage in the "North Stream," describing it as international terrorism.
Putin expressed his gratitude to Erdogan for his contribution to reaching agreements on grain and Russian food exports.