Անկարգությունների կազմակերպման մեղադրանքով Իրանում 12 մարդ է ձերբակալվել
Հետախուզության տվյալներով՝ «քայքայիչ կազմակերպությունները հարձակումներ էին ծրագրել կառավարական և իրավապահ կարևոր օբյեկտների վրա»։ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ, Իրանի ԶՈՒ էլիտար ստորաբաժանում) հետախուզական ծառայությունը ձերբակալել է Իրանի հյուսիսում անկարգություններ հրահրող 12 մարդու։ Այս մասին հայտնել Է ISNA գործակալությունը։
Վերջին օրերին Իրանի տարբեր քաղաքներում հուզումներ են տեղի ունեցել 22-ամյա քրդուհի Մաքսի Ամինի հուղարկավորությունից հետո։ Պաշտոնական վարկածի համաձայն՝ աղջիկը գլխաշորը սխալ կրելու պատճառով ձերբակալվել էր Իրանի բարքերի ոստիկանության կողմից։ Հարցաքննության ժամանակ նա սրտի կաթված էր ունեցել, որից էլ մահացել է։ Սոցիալական ցանցերում, սակայն, տեղեկություն էր տարածվել, որ Ամինին ծեծի է ենթարկվել ոստիկանների կողմից։

12 человек арестованы в Иране по обвинению в организации беспорядков
По данным разведки, «диверсионные организации планировали нападения на важные государственные и правоохранительные объекты». Разведывательная служба Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитное подразделение Вооруженных сил Ирана) арестовала 12 человек, подстрекавших к беспорядкам на севере Ирана. Об этом сообщает агентство ISNA.
В последние дни в разных городах Ирана произошли беспорядки после похорон 22-летней курдской девушки Макси Амин. По официальной версии, девушку арестовала полиция нравов Ирана за неправильное ношение хиджаба. Во время допроса у нее случился сердечный приступ, от которого она скончался. Однако в социальных сетях распространилась информация о том, что Амини была избита полицией.