ՆԱՏՕ-ն խոստանում է Ուկրաինայի զինվորականներին ձմեռային համազգեստ մատակարարել
Ձմռան նախաշեմին Ուկրաինան 200 հազար զինվորի համար ՆԱՏՕ-ից խնդրել է ձմեռային համազգեստ և վրաններ: Դաշինքի անդամ մի քանի երկիր արդեն ստանձնել է հանդերձանքի մատակարարման պարտավորությունները։ Այս մասին հայտնում է Spiegel-ը։
Այս տարվա հուլիսին Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ալեքսեյ Ռեզնիկովը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգին հղած նամակում կոչ է արել  ձմեռային հագուստը հնարավորինս շուտ հանձնել զինծառայողներին։ Մասնավորապես, խոսքը ջերմապահպան հագուստի ու ձմեռային ճտքակոշիկների մասին է:
ԱՄՆ-ն, Կանադան, Շվեդիան և Ֆինլանդիան արդեն խոստացել են մատակարարել պահանջվող ապրանքի շուրջ 50%-ը:
Միևնույն ժամանակմ ՆԱՏՕ-ի երկրները կարող են դժվարություններ ունենալ հանդերձանքի որոնման հարցում, քանի որ հիմնականում ձմեռային հանդերձանքի պաշարները նրանց մեծ մասի մոտ նախատեսված են ներքին օգտագործման համար:

НАТО обещает снабдить украинских военных зимним обмундированием
Накануне зимы Украина запросила у НАТО зимнюю форму и палатки для 200 тысяч солдат. Несколько стран-членов альянса уже взяли на себя обязательства по поставке оборудования. Об этом сообщает Spiegel.
В июле этого года министр обороны Украины Алексей Резников в письме, направленном генеральному секретарю НАТО Йенсу Столтенбергу, призвал как можно скорее выдать военнослужащим зимнюю одежду. В частности, речь идет о термоодежде и зимней обуви.
США, Канада, Швеция и Финляндия уже обязались поставить около 50% запрошенного продукта.
В то же время у стран НАТО могут возникнуть трудности с поиском снаряжения, так как большая часть их запасов зимнего снаряжения предназначена для бытового использования.