Չավուշօղլուն բացառել է Էրդողան-Ասադ հանդիպումը
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն, թուրքական «Haber Global» հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում մեկնաբանելով Աստանայի գործընթացի արդյունավետությունը, նշել է, որ դա «Սիրիայի հարցով քաղաքական կարգավորման միակ համապատասխան ձևաչափն է», որը նաև նպաստում է Վիեննայում ՄԱԿ-ի հովանու ներքո երկխոսությանը։ «Ասադի ռեժիմը պետք է վերջապես գիտակցի, որ ռազմական ճանապարհը տանում է դեպի Սիրիայի մասնատում»,- ասել է նա։
Չավուշօղլուն նաև կառուցողական է անվանել սիրիական ընդդիմության դիրքորոշումը բանակցային գործընթացում։ «Բանակցություններում առաջընթացի բացակայության պատճառը Ասադի ռեժիմն է։ Սիրիայում երկարաժամկետ խաղաղություն ապահովելու համար անհրաժեշտ են կառուցողական քայլեր. Ասադը և նրա կողմնակիցները չպետք է ընդդիմությանը ահաբեկիչների պիտակ փակցնեն։ Թուրքիան միշտ աջակցել է սիրիական ռեժիմի հակառակորդներին»,- ասել է Չավուշօղլուն։
Թուրքիա-Իրան-Սիրիա եռակողմ գագաթնաժողովի և հնարավոր Ասադ-Էրդողան հանդիպմանն անդրադառնալով՝ Թուրքիայի արտգործնախարարն ընդգծել է, որ այդ պնդումներն անհիմն են։ «Ասադը հրավիրված չէ այս միջոցառմանը»,- ասել է Չավուշօղլուն։

Чавушоглу исключил встречу Эрдоган-Асад
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу, комментируя эффективность Астанинского процесса в прямом эфире турецкого телеканала «Haber Global», отметил, что это «единственно подходящий формат политического урегулирования сирийского вопроса», что также способствует к диалогу под эгидой Организации Объединенных Наций в Вене. «Режим Асада должен наконец осознать, что военный путь ведет к расчленению Сирии», — сказал он.
Чавушоглу также назвал конструктивной позицию сирийской оппозиции в переговорном процессе. «Причиной отсутствия прогресса в переговорах является режим Асада. Необходимы конструктивные шаги для обеспечения долгосрочного мира в Сирии. Асад и его сторонники не должны называть оппозицию террористами. Турция всегда поддерживала противников сирийского режима», — сказал Чавушоглу.
Касаясь трехстороннего саммита Турция-Иран-Сирия и возможной встречи Асада-Эрдогана, глава МИД Турции подчеркнул, что эти слухи беспочвенны. «Асад не приглашен на это мероприятие», — сказал Чавушоглу.