«ՀՀ ԱԺ պատգամավորների այցն Արցախ նախապես համաձայնեցված չի եղել խաղաղապահների ղեկավարության հետ». Զախարովա
«Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը (ՌԽԿ) գործում է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին համապատասխան։ Նշված այցը նախապես համաձայնեցված չի եղել ՌԽԿ հրամանատարության հետ»։ Այս մասին ասված է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի պատասխանում՝ ի պատասխան հայ խորհրդարանականներին ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի պատասխանատվության գոտի ընդունելու հետ կապված վերջին խնդիրները մեկնաբանելու խնդրանքին։
«Մենք կարծում ենք, որ ռուս խաղաղապահների գործողությունների մասին հայտարարությունները, որոնք իբր հակասում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթներին, չեն համապատասխանում իրականությանը։ Մենք ակնկալում ենք, որ, հաշվի առնելով ինչպես ՌԽԿ պատասխանատվության գոտում, այնպես էլ հայ-ադրբեջանական սահմանի առանձին հատվածներում տեղի ունեցած միջադեպերը, երկու կողմերն էլ ձեռնպահ կմնան տարածաշրջանում իրավիճակն է՛լ ավելի սրող քայլերից»,- հավելել է Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ԱԳՆ-ն մտահոգություն էր հայտնել այն փաստի առնչությամբ, որ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները ՀՀ ԱԺ մի խումբ պատգամավորների թույլ չեն տվել մուտք գործել Լեռնային Ղարաբաղ։

«Визит депутатов НС РА в Арцах предварительно не согласовывался с руководством миротворцев». Захарова
«Российский миротворческий корпус (РМК) действует в соответствии с положениями декларации руководителей России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года. Упомянутый визит ранее не согласовывался с командованием РМК». Об этом говорится в ответе представителя МИД России Марии Захаровой на просьбу армянских парламентариев прокомментировать недавние вопросы, связанные с действиями российского миротворческого контингента в зоне их ответственности.
«Считаем, что заявления о действиях российских миротворцев, якобы противоречащие положениям заявления от 9 ноября 2020 года, не соответствуют действительности. «Рассчитываем, что, принимая во внимание инциденты в зоне ответственности РМК, а также на отдельных участках армяно-азербайджанской границы, обе стороны будут воздерживаться от шагов, которые привели бы к обострению ситуации в регионе, ", - добавила Захарова.
Напомним, МИД Армении выразил озабоченность в связи с тем, что военнослужащие российского миротворческого контингента не пропустили в Нагорный Карабах группу депутатов НС РА.