ԱՄՆ-ն 350 մլրդ դոլար է հատկացնում Ուկրաինայի վերականգնման համար
ԱՄՆ Սենատը հավանություն է տվել Ուկրաինային 350 մլրդ դոլար հատկացնելուն։ Այս մասին հայտնել է Նյու Յորքի 45 ընտրատարածքի Հանրապետական կուսակցության ղեկավար Բորիս Փինկուսը՝ Freedom հեռուստաալիքի եթերում։ Նա ընդգծել է, որ Ուկրաինան արդեն այսօր, անկախ նրանից, թե երբ կավարտվի պատերազմը, ենթակառուցվածքների հրատապ վերականգնման կարիք ունի:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիգալը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով Ուկրաինային հասցված վնասն արդեն 1,6 անգամ գերազանցել է երկրի նախորդ տարվա ՀՆԱ-ն։ Խոսքը հարյուր միլիարդավոր դոլարների մասին է:

The USA allocates 350 billion dollars for the reconstruction of Ukraine
On the Freedom TV channel, Boris Pincus, the head of the Republican Party of the 45th electoral district of New York, announced that the US Senate had approved the allocation of 350 billion dollars to Ukraine. He emphasized that Ukraine already today, regardless of when the war ends, urgently needs infrastructure restoration.
Earlier, the Prime Minister of Ukraine Denis Shmygal announced that the damage caused to Ukraine as a result of Russia's military aggression has already exceeded the GDP of the previous year by 1.6 times. We are talking about hundreds of billions of dollars.