Ուկրաինան 2023թ. ավելի քան 27 մլրդ դոլար կհատկացնի պաշտպանության համար
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ ուկրաինական իշխանությունները 2023 թվականին պաշտպանության և անվտանգության կարիքների համար կհատկացնեն ավելի քան 1 տրիլիոն գրիվնա (ավելի քան 27 միլիարդ դոլար): Այս մասին Ուկրաինայի ղեկավարը հայտարարել է իր ամենօրյա երեկոյան ուղերձում։
Մինչդեռ, ինչպես գրում է Wall Street Journal-ը, Ուկրաինայի բյուջեի դեֆիցիտը կազմում է մոտ 5 մլրդ դոլար՝ կապված ռազմական ծախսերի հետ, ինչի արդյունքում երկիրը դժվարություններ է ունենում սոցիալական պարտավորությունների կատարման հարցում։ Հակամարտությունների հետ կապված ծախսերը կազմում են բյուջեի մոտ 60%-ը, մինչդեռ հարկային եկամուտները ծածկում են ծախսերի միայն 40%-ը։

Ukraine will allocate more than 27 billion dollars for defense in 2023
Ukrainian President Volodymyr Zelensky announced that Ukrainian authorities will allocate more than 1 trillion hryvnias (more than $27 billion) for defense and security in 2023. The head of Ukraine announced this in his daily evening address.
Meanwhile, as the Wall Street Journal writes, Ukraine's budget deficit is about 5 billion dollars related to military expenses, as a result of which the country has difficulties in fulfilling its social obligations. Conflict-related costs account for about 60% of the budget, while tax revenues cover only 40% of costs.