Գերմանիայի կանցլերը մերժել է Ուկրաինայի խնդրանքը
Գերմանիայի կանցլեր Շոլցը մերժել է Ուկրաինայի վարչապետ Շմիգալի խնդրանքը՝ գերմանական «Leopard 2» ժամանակակից տանկերի մատակարարման վերաբերյալ։ Այս մասին գրում է Welt-ը՝ վկայակոչելով Ուկրաինայի կառավարության աղբյուրները։
Ինչպես նշում է հրատարակությունը, «Krauss-Maffei Wegmann» ընկերությունը նախնական պայմանավորվածություն է ունեցել՝ Ուկրաինային 100 Leopard 2A7 տանկ (ներառյալ՝ զինվորների համար նախատեսված պահեստամասեր և ուսումնական բլոկներ) մատակարարելու՝ 1,55 մլրդ եվրո ընդհանուր գումարով: Դրա համար առաջին տանկերը կարող էին առաքվել պայմանագրի կնքումից 36 ամիս անց։ Սակայն Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը գործարքը չի հաստատել։
Welt-ի հարցմանն ի պատասխան՝ Շոլցի գրասենյակից հայտնել են, որ չեն դադարում աջակցել Ուկրաինային ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքական, ֆինանսական և հումանիտար ծրագրերում: Ընդ որում, հստակեցրել են, որ միշտ չէ, որ հայտնում են Ուկրաինա զենք մատակարարելու մասին։

The German chancellor rejected Ukraine's request
Citing the sources of the Ukrainian government, Welt writes about German Chancellor Scholz rejecting the request of Ukrainian Prime Minister Shmygal regarding the supply of modern German "Leopard 2" tanks.
As the publication notes, the Krauss-Maffei Wegmann company had a preliminary agreement to supply Ukraine with 100 Leopard 2A7 tanks (including spare parts for soldiers and training units) for a total amount of 1.55 billion euros. Therefore, the first tanks could be delivered 36 months after the contract signing. However, German Chancellor Olaf Scholz did not approve the deal.
In response to Welt's inquiry, Scholz's office said they do not stop supporting Ukraine in military, political, financial, and humanitarian programs. Moreover, they clarified that they do not always inform about the supply of weapons to Ukraine.