Գերմանիայի կանցլերը մերժել է Ուկրաինայի խնդրանքը
Գերմանիայի կանցլեր Շոլցը մերժել է Ուկրաինայի վարչապետ Շմիգալի խնդրանքը՝ գերմանական «Leopard 2» ժամանակակից տանկերի մատակարարման վերաբերյալ։ Այս մասին գրում է Welt-ը՝ վկայակոչելով Ուկրաինայի կառավարության աղբյուրները։
Ինչպես նշում է հրատարակությունը, «Krauss-Maffei Wegmann» ընկերությունը նախնական պայմանավորվածություն է ունեցել՝ Ուկրաինային 100 Leopard 2A7 տանկ (ներառյալ՝ զինվորների համար նախատեսված պահեստամասեր և ուսումնական բլոկներ) մատակարարելու՝ 1,55 մլրդ եվրո ընդհանուր գումարով: Դրա համար առաջին տանկերը կարող էին առաքվել պայմանագրի կնքումից 36 ամիս անց։ Սակայն Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը գործարքը չի հաստատել։
Welt-ի հարցմանն ի պատասխան՝ Շոլցի գրասենյակից հայտնել են, որ չեն դադարում աջակցել Ուկրաինային ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքական, ֆինանսական և հումանիտար ծրագրերում: Ընդ որում, հստակեցրել են, որ միշտ չէ, որ հայտնում են Ուկրաինա զենք մատակարարելու մասին։

Канцлер Германии отклонил запрос Украины
Канцлер Германии Шольц отклонил просьбу премьер-министра Украины Шмыгаля о поставке современных немецких танков «Леопард 2». Об этом пишет Welt со ссылкой на источники в правительстве Украины.
Как отмечает издание, у компании Krauss-Maffei Wegmann была предварительная договоренность о поставке Украине 100 танков Leopard 2A7 (включая запчасти для солдат и учебных частей) на общую сумму 1,55 млрд евро. Поэтому первые танки могли быть поставлены через 36 месяцев после подписания контракта. Однако канцлер Германии Олаф Шольц не одобрил сделку.
В ответ на запрос Welt в офисе Шольца заявили, что не прекращают поддерживать Украину в военных, политических, финансовых и гуманитарных программах. При этом уточнили, что не всегда информируют о поставках оружия в Украину.